Ile drinków dziennie wypijasz? Czy miewasz wyrzuty sumienia z powodu picia? Czy tracisz kontrolę nad własnym życiem? Nie zdziw się, jeśli takie pytania padną z ust lekarza pierwszego kontaktu, do którego przyszedłeś np. z bolącym gardłem.

Reklama

>>> Alkoholowe opary nad Wiejską

Już od września serię podobnych pytań będą zadawać swoim pacjentom lekarze z Łodzi. Do ich przychodni trafią bowiem ankiety, za pomocą których będą "namierzać" wśród swoich pacjentów osoby nadużywające alkoholu. Tych, którzy piją ryzykownie dużo i mogą wpaść w nałóg, mają kierować na konsultacje. Albo próbować skłonić ich do zmiany przyzwyczajeń.

Którzy pacjenci mogą się spodziewać tzw. maglowania? "Na pewno nie wszyscy" - mówi Elżbieta Rosochacka, kierownik oddziału ds. uzależnień w miejskim wydziale zdrowia.To lekarze będą decydować o tym, u którego pacjenta przeprowadzić test.

>>> Wóda czyni cuda, czyli Szymon Majewski wyśmiewa spot PiS

"Będą to przede wszystkim chorzy, cierpiący na choroby przewlekłe, u których pomimo wprowadzonej terapii nie ma poprawy stanu zdrowia i zachodzi podejrzenie nadużywania alkoholu" - dodaje.