Wśród dziewięciu teologów, debatujących dziś w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest jeden Polak. Ich nazwiska, podobnie jak wszystkie sprawy dotyczące szczegółów procedury kanonicznej, utrzymywane są zgodnie z wymogami w dyskrecji.
Komisja teologów zbierze się, by przeprowadzić dyskusję nad kluczowym dokumentem procesu beatyfikacyjnego - positio, zawierającym opracowaną dokumentację między innymi zeznań świadków kolejnych etapów życia polskiego papieża.
Teolodzy nie tylko znają ten obszerny zbiór tomów, ale także złożyli już na piśmie swoje opinie na jego temat.
Zazwyczaj posiedzenie teologów trwa jeden dzień. Na jego zakończenie każdy z uczestników złoży oświadczenie, w którym zaaprobuje uznanie heroiczności cnót papieża, sprzeciwi się temu lub wstrzyma od głosu.
Jeżeli dwie trzecie teologów wyrazi aprobatę, sprawa zostanie przekazana do dalszych prac w komisji kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Być może zbiorą się oni jeszcze przed wakacjami. Kardynałowie przedstawią wynik swych prac papieżowi. Wtedy brakować już będzie tylko jego podpisu pod dekretem, umożliwiającym beatyfikację.
Właśnie zbiera się komisja teologów, która oceni, czy Jan Paweł II zasłużył na beatyfikację. W środę członkowie gremium złożą oświadczenia pod tzw. positio. To księga o cnotach i dokonaniach papieża. Oświadczenia będą przychylne, bo teologowie widzieli i zaaprobowali już positio.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama