"Prace remontowe potrwają około tygodnia, chyba, że pogoda nie będzie sprzyjać, wtedy mogą się przeciągnąć" - mówi Szymon Ziobrowski z Tatrzańskiego Parku Narodowego. W ramach remontu zostanie wzmocniona podstawa krzyża, a cała konstrukcja zostanie wyczyszczona i zabezpieczona przed korozją.

Reklama

Według wyliczeń naukowców w ciągu 108 lat w krzyż mogło uderzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy piorunów, co spowodowało spore naruszenie podstawy konstrukcji. Badacze stwierdzili, że krzyż odchylił się o 12 cm i skręcił w prawo, spowodowane jest to najprawdopodobniej działaniem wiatrów lub złą konstrukcją krzyża. Eksperci uważają, że krzyż nie był solidnie zamontowany, ale nie mogą tego stwierdzić na pewno, gdyż zaginęła dokumentacja powykonawcza.

Krzyż na Giewoncie (1894 m n.p.m.) postawili 108 la temu górale z Zakopanego. Na pomysł postawienia krzyża wpadł ówczesny proboszcz, Kazimierz Koszelewski. Krzyż ma 17,5 metra wysokości, z czego 2,5 m znajduje się pod skałami. Jest wpisany do rejestru zabytków.