"Na moje zajęcia wciąż przychodzą studenci, którzy myślą, że AIDS to choroba gejów, prostytutek i narkomanów. Tak jakby nigdy nie słyszeli o zakażeniach między heteroseksualnymi partnerami" - mówi anonimowo wykładowca jednej z akademii medycznych, który przeprowadził ankietę z wiedzy o HIV i AIDS. Wypełniło ją ponad stu studentów szóstego roku, którzy niedługo dostaną dyplom, a po kilkumiesięcznym stażu będą mogli zdać egzamin lekarski i przyjmować pacjentów.

Reklama

Wyniki badania są zaskakujące: co trzeci młody lekarz nie potrafił rozpoznać objawów klinicznych AIDS, a co szósty boi się tej choroby. 40 proc. nie wie także, że kobieta z HIV może urodzić zdrowie dziecko. Niektórzy boją się tak bardzo, że nie chcieliby pracować w placówce przyjmującej zakażonych i chorych. W tej grupie jest także Dorota, która skończyła Akademię Medyczną w Warszawie, a teraz robi specjalizację z pediatrii. "Nie sądzę, aby wiedza o HIV i AIDS była mi naprawdę potrzebna. Ja chcę leczyć dzieci" - mówi. Młoda lekarka nie przypomina sobie, by w czasie studiów miała jakieś zajęcia poświęcone AIDS. "Sama też jakoś specjalnie nie pogłębiałam tej wiedzy" - przyznaje.

Eksperci są taką postawą zaniepokojeni. "Przecież ci ludzie będą wkrótce diagnozować pacjentów, także tych z HIV!" - mówi seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. Wtóruje mu dr Dorota Szadkowska, wykładowca Akademii Medycznej w Białymstoku i ekspert ds. chorób zakaźnych. "Z roku na rok jestem coraz bardziej przytłoczona ignorancją studentów.Niektórzy nawet nie wiedzą, że prezerwatywa zmniejsza groźbę zakażenia" - przyznaje. Jej zdaniem to wina przede wszystkim systemu nauczania.

Rzeczywiście na polskich uczelniach medycznych zajęcia poświęcone epidemii AIDS można policzyć na palcach jednej ręki. "Co gorsza, sytuacja nie zmienia się od lat" - mówi dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Ona sama już 9 lat temu przeprowadziła podobne badania na jedenastu uczelniach medycznych. "Wtedy wyniki były równie złe jak dziś. Natychmiast rozesłaliśmy do władz uczelni medycznych apele, aby zmienić programy nauczania. Jak widać, niewiele się od tej pory zmieniło. A na pewno nie na tej uczelni, gdzie przeprowadzono badanie" - dodaje.

Prof. Krzysztof Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uważa jednak, że ankieta pokazała prawdę nie tylko o stanie wiedzy przyszłych lekarzy, ale też całego społeczeństwa. "O AIDS nadal wiemy niewiele, dlatego trzeba edukować i jeszcze raz edukować" - uważa profesor. "Zwłaszcza że aż 50 proc. nosicieli wirusa HIV nie ma o tym pojęcia, a Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, które odnotowują najwięcej nowych zakażeń" - mówi.