Rada Poznania zdecydowała o likwidacji pomnika przy ul. Grochowskiej w marcu. Właściwie radni podjęli decyzę o budowie w tym miejscu zielonego skweru, a do jego realizacji trzeba zburzyć stojący tu od ponad 30 lat pomnik.

Reklama

Rozbiórka zaczęła się w poniedziałek. Pomnik jest rozkuwany u podstawy, potem zostanie przewrócony na bok. Nie wiadomo dokładnie kiedy nastąpi obalenie, bo robotnicy spodziewają się, że podczas pracy natrafią na kłopoty.

Decyzja radnych spotkała się oczywiście z ostrym sprzeciwem. Świerczewskiego bronili m.in. dwaj wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego: Marek Siwiec i hiszpański europoseł Miguel Angel Martinez.

Właśnie z powodu sprzeciwu środowisk lewicowych w Polsce ciągle znajduje sie sporo "pamiątek" po PRL-u. Według raportu przygotowanego w ubiegłym roku przez krakowski oddział IPN, jeszcze dwa tysiące pomników i ulic powinno zostać zdekomunizowanych.

Generał Karol Świerczewski pojawia się w tym raporcie najczęściej. Obok ulic jego imienia wymieniany jest też pomnik w bieszczadzkich Jabłonkach, w pobliżu miejsca, gdzie zginął.

W Warszawie kontrowersje wzbudzają pomniki gen. Berlinga i Braterstwa Broni przy Dworcu Wileńskim (lepiej znany jako "Czterech śpiących, trzech walczących"). Ulicę Świerczewskiego przemianowano już w latach 90-tych na al. Solidarności.