Miłośnicy astronomii czekali na ten dzień od dawna. Przemierzyli tysiące kilometrów, żeby zobaczyć niezwykły widok. A było co podziwiać. We wsi Taregna, skąd zdaniem naukowców dało się je najlepiej obserwować, zaćmienie trwało 3 minuty 48 sekund. Zdjęcia na żywo transmitowane przez stacje telewizyjne ukazywały tarczę słoneczną całkowicie chowającą się za Księżycem.

Reklama

W innych miejscach obserwacje utrudniła pogoda; w środę chmury pokrywały większą część obszarów Indii.

Znikającą tarczę słoneczną można było również zobaczyć w Nepalu, Birmie, Bangladeszu, Bhutanie, Chinach i japońskiej wyspie Riukiu.

Najdłuższe zaćmienie słońca ubiegłego wieku obserwowano w 1991 roku między Ameryką Południową a Hawajami; trwało 6 minut 53 sekundy. Po raz kolejny tarcza słońca zniknie za Księżycem na równie długo co w środę dopiero w 2132 roku.

Zaćmienie powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.

Reklama

>>> Zobacz zaćmienie Słońca z pokładu samolotu

Szkoda, że nie zobaczymy tego u nas. Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów Polski nastąpią 15 stycznia 2010 (na południowo-wschodnich krańcach Polski Słońce wzejdzie minimalnie przesłonięte przez tarczę Księżyca) oraz 4 stycznia 2011 roku (głębokie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju w godzinach rannych).

Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku.