Akt nadania tytułu, legitymację i odznakę wręczono Dalajlamie podczas dzisiejszej uroczystości w Zamku Królewskim. Laudację przedstawiającą sylwetkę duchowego i politycznego przywódcy Tybetańczyków wygłosiła Przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska:

Reklama

"Jako radni tak szczególnie doświadczonego przez historię miasta jak Warszawa mamy moralne prawo i zarazem obowiązek złożyć wyrazy szacunku i uhonorować dziś człowieka, który zabiega dla swoich rodaków i swojego kraju o wolność i suwerenność, którą my cieszymy się już od 20 lat" - mówiła Malinowska-Grupińska.

Tytuł Honorowego Obywatela przyznawany jest od 1918 roku. Pierwszym laureatem był Józef Piłsudski, potem wyróżniono m.in. prezydenta Stefana Starzyńskiego i Ignacego Paderewskiego.

Do tradycji przyznawania wyróżnienia powrócono w latach 90-tych. Tytuł w wolnej Polsce dostał m.in. Lech Wałesa, Jan Paweł II i Jan Nowak-Jeziorański. Dzisiaj oprócz Dalajlamy tytuł przyznano też Tadeuszowi Mazowieckiemu, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i Michałowi Janowi Sumińskiemu (dzienniakrz i podróżnik).

Reklama

Dalajlama jest dopiero szóstym obcokrajowcem w gronie Honorowych Obywateli Warszawy. Wcześniejsi wyróżnieni:

- Maxime Weygand, francuski generał, doradca Józefa Piłsudskiego

- Herbert Hoover, prezydent USA w latach 1929 - 1933

Reklama

- Ferdynand Foch,Naczelny dowódca wojsk francuskich podczas I wojny światowej

- Margaret Susan (Sue) Ryder, dziedziczka fortuny, która cały swój majatek przeznaczyła na pomoc ofiarom wojny.

- prof. Norman Davies , brytyjski historyk, autor słynnej

książki o Powstaniu Warszawskim "Rising'44"