W homilii wygłoszonej podczas mszy w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki arcybiskup przypomniał słowa Jana Pawła II z 1997 roku nawiązujące do zburzenia muru berlińskiego. Papież przestrzegał wówczas - mówił metropolita - "przed powstającymi nowymi murami, które dzielą jeszcze bardziej, przechodząc między ludźmi, przechodząc często przez serce człowieka, dzieląc tego człowieka tak, że nie może odnaleźć swojej tożsamości".
Abp Nycz prosił błogosławionego ks. Jerzego, by "pomógł sercom wszystkich Polaków, by ojczyzna była naprawdę droga, by dla nas wszystkich była ważna jej pomyślność, byśmy nie przejmowali się jej losem tylko w dniach zagrożenia".
"Demoralizacja, pycha, pogarda dla prawa i drugiego człowieka, to często większe zagrożenie dla kraju niż zewnętrzni wrogowie" - podkreślił.
Hierarcha zaznaczył też, że siłą księdza Jerzego "nie były struktury, ale jego siłą była czystość sumienia, motywacja do posługi". "Siłą jego było też, że szedł naprzeciw czerwonego Goliata, nie z tryumfalnie podniesionym mieczem, ale z ewangeliczną prostotą i miłością" - dodał abp Nycz. "Jego orężem były prawda i dobro" - powiedział.
Metropolita warszawski dodał, że błogosławiony ksiądz Jerzy uwierzył w to, w co współczesnemu człowiekowi trudno uwierzyć, że "okazanie prawdziwego dobra i miłości nie jest przejawem słabości i skazaniem się na porażkę, ale zwycięstwem".
Jak podkreślił, trudno to uwierzyć tym, którzy chcą zwyciężać "przez jeden agresywny artykuł, przez jedną napastliwą wypowiedź, jedną poniżającą drugiego człowieka opinię".
"Chcą szybko ugodzić drugiego człowieka, a godzą w samych siebie, nierzadko nawet w obronie słusznej sprawy, której starają się służyć" - dodał hierarcha.
Na zakończenia zaapelował, aby błogosławiony ksiądz Popiełuszko bronił nas przed pokusą "szybkich i łatwych zwycięstw, które wcześniej czy później okazują się być porażkami"
Przed mszą odmówiono modlitwę różańcową w intencji ojczyzny. Został też odczytany dekret metropolity o ustanowieniu kościoła św. Stanisława Kostki sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki archidiecezji warszawskiej.
Po komunii abp Nycz przekazał obraz ks. Jerzego jego matce Mariannie Popiełuszko.
W mszy uczestniczyli nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kapłani, rodzina księdza Jerzego, przedstawiciele Solidarności z całego kraju, parlamentarzyści oraz mieszkańcy stolicy.
We wtorek mija 26. rocznica uprowadzenia i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Dzień jego męczeńskiej śmierci został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI świętem liturgicznym w polskim Kościele. Jego beatyfikacji dokonał na pl. Piłsudskiego w Warszawie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato.
Ks. Popiełuszko 19 października 1984 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, od dawna są już na wolności; ich przełożonych uniewinniono.
Ostatnim miejscem posługi ks. Jerzego, od 20 maja 1980 roku, była parafia św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Jako rezydent był duszpasterzem robotników Huty Warszawa i służby zdrowia.