Ponad połowa (55 proc.) Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych, a 14 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Październik jest już trzecim z rzędu miesiącem, w którym można mówić o pogarszających się nastrojach społecznych w Polsce - podkreśla CBOS.

Reklama

Z badań CBOS wynika, że w porównaniu z sondażem wrześniowym odsetek Polaków niezadowolonych z sytuacji w kraju wzrósł o 4 punkty procentowe (z 51 na 55 proc.), a liczba zadowolonych z kierunku przemian zmniejszyła się o 2 punkty procentowe (z 33 na 31 proc.).

Według CBOS, nieco gorzej niż przed miesiącem postrzegana jest sytuacja na scenie politycznej; opinie krytyczne niemal czterokrotnie przeważają nad pozytywnymi (44 proc. wobec 12 proc.). Blisko dwie piąte respondentów (38 proc.) oceniając jakość życia politycznego w Polsce, określa ją jako ani dobrą, ani złą.

Reklama

Jak podkreśla CBOS, od lipca liczba osób niezadowolonych z sytuacji politycznej w kraju wzrosła łącznie o 18 punktów procentowych.

W stosunku do sondażu wrześniowego Polacy bardziej krytycznie oceniają też kondycję gospodarczą kraju. Według badań CBOS, zaledwie co piąty ankietowany (19 proc., spadek o 3 punkty proc.) wypowiada się o niej pozytywnie, a ponad jedna trzecia (36 proc., wzrost o 2 punkty proc.) negatywnie. Niezmiennie dominujące w tym względzie są oceny ambiwalentne. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa dwie piąte dorosłych Polaków (41 proc., wzrost o 2 punkty proc.).

Z badań CBOS wynika, że nie zmieniają się oceny dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin - zadowolenie deklaruje 43 proc. ankietowanych (spadek od września o 2 punkty proc.), a co siódmy (15 proc.) jest nieusatysfakcjonowany. Ponad dwie piąte Polaków (42 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie - ani dobrze, ani źle.

Reklama



Według CBOS, stabilne są też oceny warunków materialnych gospodarstw domowych respondentów. Nadal ponad dwie piąte badanych (42 proc.) wyraża zadowolenie z kondycji materialnej swojej rodziny, niemal tyle samo (44 proc., wzrost o 3 punkty proc.) określa ją jako przeciętną, a co siódmy ankietowany (14 proc., spadek o 2 punkty proc.) jest z niej niezadowolony.

W ostatnim miesiącu - w ocenie CBOS - nieco pogorszyły się oceny dotyczące kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są respondenci. Ponad połowa Polaków aktywnych zawodowo (53 proc., spadek o 3 punkty proc.) określa sytuację w swoim zakładzie jako dobrą, co siódmy (15 proc., wzrost o 2 punkty proc.) jest nią zaniepokojony, a blisko jedna trzecia (30 proc.) ocenia ją jako przeciętną.

Od trzech miesięcy istotnie maleje liczba respondentów oczekujących poprawy ogólnej sytuacji w kraju. W październiku zmianę na lepsze prognozuje już tylko co siódmy badany (14 proc., spadek od września o 4 punkty proc.), natomiast jedna trzecia (33 proc.) spodziewa się pogorszenia.

Od lipca liczba optymistów, jeśli chodzi o przewidywania sytuacji w kraju, zmniejszyła się o połowę (z 29 proc. do 14 proc.). Niezmiennie jednak największa grupa badanych (46 proc., wzrost od września o 2 punkty proc.) sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w naszym kraju się nie zmieni.

Coraz mniejsze są również nadzieje na poprawę sytuacji na polskiej scenie politycznej. Od września liczba respondentów wyrażających taką opinię zmniejszyła się o 5 punktów proc. (z 20 proc. do 15 proc.), a odsetek mających przeciwne zdanie wzrósł o 3 punkty proc. (z 20 proc. do 23 proc.). Większość badanych (54 proc. ogółu, wzrost o 3 punkty proc.) sądzi, że w ciągu najbliższego roku sytuacja na polskiej scenie politycznej pozostanie niezmienna.

W przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce respondenci również najczęściej (46 proc.) nie spodziewają się zmian. Nadzieję na poprawę w tej dziedzinie ma, podobnie jak przed miesiącem, jedna piąta (21 proc.) badanych, a co czwarty ankietowany (26 proc., wzrost o 3 punkty proc.) jest w tym względzie pesymistą. Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 7-13 października tego roku na liczącej 1035 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.