Zdaniem synoptyków, w górach nadal będzie padał gęsty śnieg, dlatego należy się spodziewać dalszego wzrostu zagrożenia lawinowego.

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są przysypane świeżym śniegiem, pod którym w wielu miejscach występują silne oblodzenia. Nieprzetarte trasy w wyższych partiach mogą utrudniać orientację w terenie. Miejscami utworzyły się duże zaspy.

W takich warunkach w góry powinni wybierać się tylko taternicy z zimowym doświadczeniem górskim. W wyposażeniu każdego turysty powinien znaleźć się zestaw lawinowy, czyli łopatka, sonda i detektor. Wybierając się w góry, należy być wyposażonym również w raki, czekan i rakiety śnieżne.

Ratownicy górscy przypominają, że w przypadku porwania turysty przez lawinę śnieżną tylko szybkie odkopanie poszkodowanego daje szanse na przeżycie. Decydujące jest tu pierwsze 15 minut od zasypania człowieka, później szanse na przeżycie drastycznie maleją - twierdzą ratownicy TOPR.

Trzeci, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że zagrożenie jest znaczne. Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna jest utrwalona umiarkowanie lub słabo. W takich miejscach lawinę może wyzwolić już pojedynczy człowiek. Możliwe jest także samorzutne schodzenie średnich, a niekiedy i dużych lawin.