Jak przekazał w komunikacie europoseł SLD-UP, konkurs pod hasłem "Dwie dekady po PRL-u" to nawiązanie do podobnego, zorganizowanego przed trzema laty, konkursu historycznego "Moja młodość w PRL-u". Wówczas prace nadesłało 150 uczestników. Wszystkie teksty przekazano Bibliotece Śląskiej - jako pamiętniki dokumentujące prawdę doświadczeń ludzi żyjących w tamtych czasach.
Teraz - według prof. Gierka - celem konkursu ma być zgromadzenie "autentycznych świadectw o ponad dwudziestu latach, które minęły od 1989 r., ukazujących blaski i cienie tego okresu, dokumentujących zarówno wielkie wydarzenia, jak i osobiste przeżycia piszących". "Były to lata, które przyniosły wielkie zmiany Polsce i jej obywatelom" - zaznaczył europoseł.
Prace - o objętości do 50 stron znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków na stronie) - można nadsyłać do końca sierpnia 2011 r. pocztą lub e-mailem do biura poselskiego prof. Gierka w Sosnowcu. Teksty w formie elektronicznej lub maszynowej, ewentualnie czytelnego rękopisu, powinny zawierać dane i kontakt do autora wraz ze zgodą na ich przetwarzanie.
Komisja konkursowa oceni prace, biorąc pod uwagę "autentyzm opisanych spraw" oraz "osobiste refleksje autora". Autorów trzech wybranych prac prof. Gierek zaprosi - z osobą towarzyszącą - na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca 2011 r. Lista nagrodzonych zostanie ogłoszona do końca stycznia 2012 r.
Po rozstrzygnięciu konkursu organizatorzy nie będą zwracać prac - podobnie jak po konkursie "Moja młodość w PRL-u" zostaną one przekazane do Biblioteki Śląskiej. Współorganizatorami konkursu - obok prof. Gierka - są: Śląski Oddział Terenowy Stowarzyszenia Pokolenia oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Patronat medialny objął katowicki oddział Telewizji Polskiej.
W skład komisji konkursowej wejdą: prof. Adam Gierek (jako przewodniczący), dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, Jan Wójtowicz ze Stowarzyszenie Pokolenia, socjolog prof. Jacek Wódz, historyk prof. Zygmunt Woźniczka oraz dziennikarz Ireneusz Łęczek (jako sekretarz komisji).
Prof. Adam Gierek jest jednym z dwóch synów zmarłego w lipcu 2001 r. byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. W swojej pracy naukowej zajmował się przede wszystkim metalurgią. Od 2004 r. jest deputowanym do Parlamentu Europejskiego, członkiem frakcji Partii Europejskich Socjalistów w tym parlamencie.