Zgodnie z Ustawą o rtv oprócz osób wskazanych przez KRRiT w skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą też dwaj członkowie wskazani przez resorty. Minister kultury delegował do RN PR Stanisława Jędrzejewskiego. Reprezentantem ministra skarbu będzie - podobnie jak w poprzedniej kadencji - Katarzyna Zielińska.

Reklama

Wybór nowej RN Polskiego Radia jest efektem nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, która wygasiła kadencje rad nadzorczych i zarządów w TVP, Polskim Radiu i jego regionalnych rozgłośniach. Od momentu wejścia w życie nowelizacji (wrzesień 2010 rok) władze mediów publicznych pełnią jedynie swoje funkcje do czasu powołania następców.

Janusz Adamowski jest profesorem nauk humanistycznych, posiada wykształcenie ekonomiczne oraz politologiczne. W pracy naukowej zajmuje się m.in. systemami medialnymi Unii Europejskiej oraz międzynarodowym obiegiem informacji. Pełni funkcję dziekana Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest ekspertem Sejmu RP, pracującym m.in. przy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, był już dwukrotnie członkiem RN Polskiego Radia S.A.

Podczas przesłuchań przed KRRiT mówił m.in. że widzi potrzebę przyjrzenia się strukturze organizacyjnej spółki. Według niego należy postawić pytanie, czy potrzebnych jest aż pięć programów PR. Mówił też, że być może warto szukać oszczędności w stanie zatrudnienia. Adamowski widziałby też możliwość połączenie dużego radia i TVP, albo przynajmniej Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni w jedną spółkę.

Kandydat mówił, że bałby się jednoosobowego zarządu w Polskim Radiu, choć wydaje się on racjonalny z punktu widzenia efektywności zarządzania. Oprócz sprawnego zarządu ważne jest dla niego powierzenie kierownictwa anten profesjonalistom.

Janusz Andrzejowski jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Przemysłem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także prawniczych studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był prezesem Zarządu Radia Kraków S.A., a wcześniej członkiem rady nadzorczej tej spółki, autor publikacji naukowych z zakresu teorii i praktyki mediów.

Podczas przesłuchań w KRRiT podkreślał, że Polskie Radio, szczególnie na tle TVP, znakomicie realizuje misję publiczną, co znajduje m.in. potwierdzenie w badaniach opinii publicznej, która wciąż wykazuje bardzo duże zaufanie do Polskiego Radia. Za główne problemy Polskiego Radia uważa finansowanie, ponieważ skoro radio w przeciwieństwie do TVP ok. 70 proc. przychodów czerpie z abonamentu. Dostrzegał też potrzebę zmian strukturalnych wewnątrz firmy, które sprawiłyby, że abonament byłby wykorzystywany bardziej efektywnie.

Reklama

Artur Andrysiak, absolwent Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, był członkiem Rady Programowej Radia Merkury S.A., pracował m.in. jako kierownik redakcji terenowej Radia Podlasie. Podczas przesłuchań w KRRiT wskazywał, że posiada doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych (zasiada we władzach Agencji Rozwoju Mazowsza) i chciałby je wykorzystać na potrzeby zdobywania funduszy na realizację misji w PR. Powiedział też, że chciałby zbadać, jak naprawdę wyglądają wyniki słuchalności PR.

Na pytania o upolitycznienie w PR mówił, że polityka to część polskiej rzeczywistości i nie można uciec od tego, że część rekomendacji do mediów publicznych będzie polityczna. Pytany o swoje polityczne powiązania odparł, że nie jest związany z żadnym ugrupowaniem, choć pracował w sztabie wyborczym jednej z partii (chodzi o PSL).

Marzenna Wojciechowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest radcą prawnym, wieloletnim członkiem Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracuje z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. Podczas przesłuchań podkreślała, że jednym z podstawowych zadań PR powinna być edukacja, a dopiero następnie krzewienie tzw. kultury wysokiej. Podkreślała, że PR przez to, że ma duży zasięg, ma niepowtarzalną okazję wyrównywania szans edukacyjnych w "Polsce B i C", gdzie dostęp do dóbr kultury i szkolnictwa jest utrudniony.



Podkreślała, że radio publiczne powinno być miejscem, które z jednej strony gwarantuje wolność wyznania obywateli, z drugiej krytycznie podchodzi do biznesu, szczególnie w aspekcie ochrony interesu konsumentów, natomiast jeśli chodzi o politykę, radio powinno w równym stopniu prezentować wypowiedzi partii rządzących, jak i opozycyjnych.

Jan Wypych jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem i autorem publikacji m.in. z zakresu politologii. Był organizatorem konferencji dotyczących funkcjonowania mediów elektronicznych, trzykrotnie członkiem Rady Nadzorczej Spółki Polskie Radio S.A. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego tej rady. Podczas wysłuchań w KRRiT stwierdził, że w TVP i PR jest problem z pełną i należytą realizacją misji, pytanie jednak, jak ta misja powinna wyglądać; on sam uważa, że ważnym elementem misji mediów publicznych jest informacja.

Wypych, który jest obecnie urzędnikiem mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, przyznał, że jest członkiem PSL, ale - jak podkreślił - nie uważa, by było to ograniczenie dla jego kandydatury, ale raczej "dodatkowy atut". Dodał, że najlepszą rekomendacją dla jego kandydatury jest fakt, że gdy w przeszłości zasiadał w RN Polskiego Radia, był to okres, gdy sprawy spółki były "należycie prowadzone".

Według Wypycha pozostające obecnie w cieniu rady programowe powinny mieć dużo większy wpływ na program radiowy, a zarząd i rada nadzorcza powinny bardziej liczyć się z opiniami tego doradczego gremium.

Delegowany przez ministra kultury Stanisław Jędrzejewski jest socjologiem i medioznawcą, w latach 90. był członkiem zarządu i dyrektorem Programu I Polskiego Radia. Zasiadał również w KRRiT. W czerwcu 2008 wszedł w skład powołanego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespołu do spraw przygotowania projektu nowej ustawy medialnej.

Wskazana przez resort skarbu Katarzyna Zielińska jest radcą prawnym, pracownikiem MSP, zastępcą przewodniczącego Resortowej Komisji Orzekającej o Naruszeniu Dyscypliny Finansów Publicznych przy Ministrze Skarbu Państwa.