O decyzji sądu poinformował PAP jego prezes, sędzia Mariusz Nawaro. Jak powiedział, główne przesłanki zastosowania tymczasowego aresztu to potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego w tej sprawie postępowania, a także m.in. surowa kara, jaka grozi podejrzanemu.

Reklama

"Jest wysoce prawdopodobne, że podejrzany dopuścił się obydwu zarzucanych mu czynów, z których pierwszy zagrożony jest karą do trzech lat, a drugi karą nie niższą niż osiem lat pozbawienia wolności"" - powiedział sędzia Nawaro.

O aresztowanie 30-letniego Macieja M. wnioskowali w niedzielę dąbrowscy prokuratorzy. Tego dnia śledczy, po przesłuchaniu, postawili mu zarzuty m.in. rozboju i usiłowania zabójstwa trzech przechodniów. Wiadomo, że nożownik działał w warunkach recydywy. Grozi mu kara od ośmiu lat więzienia po dożywocie.

Sąd uznał za wysoce prawdopodobne, że podejrzany - gdyby pozostał na wolności - może utrudniać postępowanie - uciec lub mataczyć, w obawie przed wysoką karą. Stąd decyzja o aresztowaniu go; na razie do 16 lipca.

Maciej M. po pijanemu napadł w sobotę rano na nastolatka siedzącego w samochodzie zaparkowanym w pobliżu dąbrowskiego targowiska. Gdy chłopak zobaczył przed sobą nóż i usłyszał żądanie oddania cennych rzeczy, bez wahania dał swój telefon komórkowy. Sytuację zauważyło trzech przechodniów, którzy ruszyli napadniętemu z pomocą.

Wówczas 30-latek zaatakował, dotkliwie raniąc interweniujących mężczyzn nożem. Po kilku minutach nożownika zatrzymała policja. Pogotowie zabrało do szpitali poranionych mężczyzn, wszyscy mieli obrażenia jamy brzusznej, jeden również ręki.W szpitalu wojewódzkim św. Barbary w Sosnowcu, gdzie trafił najciężej ranny 28-latek, lekarze m.in. zszyli mu uszkodzoną wątrobę i zatamowali krwotok wewnętrzny. W szpitalu miejskim w Dąbrowie Górniczej zabiegi przeszli pozostali dwaj przechodnie - 66-letni ojciec i 34-letni syn. Ojciec ma m.in. przecięte żebra, synowi m.in. operowano uszkodzone ścięgna ręki.

Do dąbrowskiego szpitala trafił też początkowo - w asyście policji - nożownik, który zaraz po zatrzymaniu zasłabł. Po zatrzymaniu stwierdzono u niego dwa promile alkoholu. Przesłuchanie i postawienie 30-latkowi zarzutów było możliwe dopiero, gdy wytrzeźwiał - doprowadzono go do dąbrowskiej prokuratury w niedzielę rano.

Reklama

Jak informował prokurator rejonowy w Dąbrowie Górniczej Zbigniew Zięba, 30-latek podczas przesłuchania mówił, że był pijany i nie pamięta przebiegu zdarzenia, poza zabraniem nastolatkowi telefonu. Tylko do tego czynu się przyznał. Wiadomo m.in., że we wrześniu 2009 r. wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę 11 lat za zabójstwo i uszkodzenie ciała z poważnym skutkiem. W więzieniu leczył się odwykowo od alkoholu, w śledztwie pod tym kątem m.in. będzie badany przez psychiatrów.

Prok. Zięba zaznaczył, że sprawa Macieja M. jest prawdopodobnie jedną z pierwszych w Polsce, w których śledczy zastosowali jeden z obowiązujących od 22 marca przepisów wynikających z nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy o policji. Nowelizacja m.in. wzmocniła ochronę prawną funkcjonariuszy publicznych oraz osób, które nie będąc funkcjonariuszami, występują w obronie prawa, reagując na chuligańskie lub inne zachowania przestępcze.

W przypadku nożownika z Dąbrowy Górniczej śledczy zastosowali nowy przepis dotyczący naruszenia nietykalności cielesnej w związku z interwencją. Obok zarzutów rozboju i usiłowania zabójstwa Maciej M. usłyszał też zarzut naruszenia nietykalności osób interweniujących na rzecz ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego. W takiej sytuacji grozi kara od grzywny do dwóch lat więzienia.