Po spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski - które było zamknięte dla mediów - abp Józef Michalik przekazał Cyrylowi kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej - by mógł umieścić ją w jakimś drogim i bliskim sobie miejscu. Dodał, że jest ona patronką dialogu rozpoczętego między Kościołem katolickim w Polsce i prawosławnym w Rosji.

Reklama

Częstochowski wizerunek ma być umieszczony w cerkwi w Katyniu - podał Episkopat w komunikacie.

Cyryl I podarował biskupom kopię ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Podkreślił, że prosił go o to obecny metropolita smoleński w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Cyryl (który sam był w przeszłości metropolitą smoleńskim) wyraził życzenie, by ikonę umieszczono w godnym miejscu, tak by przypominała o rozpoczętym dzisiaj dialogu oraz o tym, skąd się wywodzą nasze chrześcijańskie korzenie.

Matka Boska Smoleńska to jedna z najbardziej czczonych ikon w świecie prawosławnych. Legenda głosi, że autorem oryginału był św. Łukasz Ewangelista. Obraz na Ruś miała przywieźć z Bizancjum księżniczka bizantyjska, przybyła w XI wieku, by poślubić księcia Wsiewołoda. Obraz ten nie zachował się. Ikonie przypisuje się ocalenie Smoleńska od Tatarów w XIII wieku oraz wspomożenie wojsk rosyjskich w bitwie pod Borodino w 1812 r.

Reklama

Nigdy wcześniej zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego nie przebywał w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Podczas spotkania przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik mówił, że Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje głos patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I. - Szczerym sercem witam Waszą Świątobliwość oraz towarzyszących mu biskupów i dziękuję Kościołowi Prawosławnemu Rosji za to, że staje dziś obok wielkich obrońców i heroldów prawa Bożego w świecie - mówił abp Michalik, o czym podał komunikat KEP. Odnosząc się do podpisania przesłania do narodów Polski i Rosji, abp dodał: - Tu nie chodzi tylko o gest, ale o przesłanie wspólnego zatroskania o świat, w którym żyjemy, o potwierdzenie wierności Ewangelii i nierozłącznie związanej z nią etyce, czyli życiu wiarą według Chrystusowego prawa.

Abp Michalik przypomniał słowa patriarchy Cyryla, że bardzo owocny może być dialog z Kościołem rzymskokatolickim, uznającym tradycję za normę wiary. Jak zaznaczył, pierwszym nauczycielem Kościoła jest Jezus Chrystus, który nie unikał stawiania trudnych wymagań. Dzisiejsze czasy wołają o proroków i świadków odważnych, widzących zagrożenia, ale niosących światu nadzieję mocy Bożej, ukazujących ratunek w nawróceniu do Chrystusa Jedynego Zbawiciela człowieka.

Patriarcha Cyryl powiedział, że nie jest możliwe pojednanie narodów, jeśli nie będzie pojednania dwóch Kościołów, które odgrywają w nim znaczącą rolę. - Historię zostawmy historykom, a to, co dziś realne - nam pasterzom - mówił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.