W Święto Niepodległości odbędzie się w Warszawie m.in. marsz "Razem dla Niepodległej", współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Kancelarię Prezydenta; Marsz Niepodległości współorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny; antyfaszystowska demonstracja koalicji Porozumienia 11 Listopada.

Reklama

Jak powiedziała Gawor, trasy przemarszów nie krzyżują się ani nie nakładają na siebie. - Jeżeli po części trasy marszu prezydenckiego będzie szedł marsz lewicy, to jest to z dużym przesunięciem czasowym - dodała. Podkreśliła jednak, że organizatorzy mogą zgłaszać zgromadzenia na 11 listopada do czwartku do północy, mogą też do tego czasu zmienić ich trasy.

Każdy z organizatorów deklarował pokojowy przebieg zgromadzenia i chęć współpracy. Przyjmuję to za dobrą monetę, aczkolwiek w mojej ocenie nie do końca może to być dzień spokojny, zwłaszcza, gdy się poczyta to, co jest na forach internetowych kibiców - powiedziała Gawor.

Gawor powiedziała, że na utrudnienia w ruchu wpływ będą miały m.in. uroczystości odbywające się na pl. Piłsudskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego a także przemarsz "Razem dla Niepodległej", który rozpocznie się ok. godz. 13.15. Gawor powiedziała, że organizatorzy zadeklarowali udział w marszu 10 tys. osób. Zaznaczyła, że w okolicy pl. Piłsudskiego ograniczony będzie przejazd i możliwość parkowania. Marsz przejdzie Traktem Królewskim do Belwederu.

Reklama

Powiedziała, że organizatorzy zapowiedzieli udział 9,5 tys. osób w XXIV Biegu Niepodległości. Już od godz. 6 rano z ruchu wyłączona będzie Al. Jana Pawła II na odcinku od ronda "Radosława" do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej. Bieg ma rozpocząć się o godz. 11 i zakończyć o godz. 14 przy ul. Stawki.

Gawor poinformowała, że pięć z 12 zgłoszonych zgromadzeń jest związana z Marszem Niepodległości. Powiedziała, że organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób. Zaznaczyła, że marsz zablokuje centrum miasta przy rondzie Dmowskiego w godz. od 15 do 15.30. Zgromadzeni na marszu ok. godz. 19 mają przejść do parku Agrykola.

Gawor poinformowała, że ulicami Warszawy przejdzie także marsz organizacji antyfaszystowskiej - koalicji Porozumienia 11 Listopada: "Faszyzm nie przejdzie"; organizatorzy zapowiedzieli, że weźmie w nim udział od tysiąca do dwóch tysięcy osób. Marsz ruszy spod pomnika Bohaterów Getta ok. godz. 14 i przejdzie na pl. Zamkowy. Gawor dodała, że zakończenie zgromadzenia jest planowane na godz. 22.

Reklama

Podkreśliła, że pozostałe zgromadzenia, m.in. przed Sejmem, na pl. Grzybowskim, w Falenicy będą miały niewielki wpływ na organizację ruchu w mieście.

Gawor dodała także, że w niedzielę 11 listopada w miejskim centrum bezpieczeństwa od godz. 11 do zakończenia ostatniej demonstracji będzie działał sztab, w którego skład wejdą przedstawiciele Policji, BOR-u, Żandarmerii Wojskowej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, ZTM i Zarządu Oczyszczania Miasta. Ponadto do współpracy z organizatorami marszów zostali wydelegowali pracownicy miejskiego biura bezpieczeństwa.

Gawor powiedziała, że drugi sztab będzie działał w Komendzie Stołecznej Policji. Poinformowała, że tego dnia KSP wysyła na ulice miasta znaczną liczbę umundurowanych i nieumundurowanych patroli. Dodała, że stołeczni policjanci będą wspierani także przez funkcjonariuszy z kraju.

Poinformowała, że policja uruchomi specjalną linię telefoniczną dla mieszkańców o utrudnieniach w ruchu. Zaznaczyła, że o zmianach w komunikacji będzie informował także ZTM.