Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarża członków zarządu o nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym, za co grozi kara od roku do lat 10 pozbawienia wolności. Trzej szefowie WGI DM mieli nadużyć udzielonych uprawnień i nie dopełnić obowiązków przy przyjmowaniu wpłat i dokonywaniu wypłat między 25 lutego 2005 r. a 22 czerwca 2006 r.
Zdaniem prawników reprezentujących byłych klientów WGI DM firma prowadziła podwójną księgowość, w rezultacie czego stan kont klientów, jaki podawała do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, był ponadtrzykrotnie niższy niż salda, o jakich informowała samych klientów. WGI DM, mając licencję, mogła inwestować poza polskim rynkiem i transferowała środki klientów do firmy WGI Consulting, która nie podlegała nadzorowi giełdowemu.
Prokuratura przypomina, że członkowie zarządu byli zobowiązani do zajmowania się sprawami majątkowymi osób fizycznych i prawnych, które powierzyły im pieniądze w sposób profesjonalny i z zachowaniem standardów zawodowej staranności oraz standardów wynikających z zarządzania i funkcjonowania domu maklerskiego.
Tymczasem prokuratura zarzuca im m.in. dopuszczenie do zapisywania niepełnych liczb obligacji na rachunkach klientów, co miało wpływ na wysokość wypłat w postępowaniu upadłościowym WGI Consulting sp. z o.o. Akt oskarżenia obejmuje też zabezpieczenie kredytów zaciągniętych w Wachovia Securities LLC środkami klientów domu maklerskiego, co z uwagi na niewywiązanie się z warunków inwestycji doprowadziło w konsekwencji do utraty części środków klientów, które zabezpieczały kredyt.
Prokuratura zarzuca też członkom zarządu, że dopuścili do funkcjonowania w WGI DM S.A. systemu komputerowego niegwarantującego rzetelności i wiarygodności wprowadzanych i edytowanych danych oraz przekazali z domu maklerskiego 6,65 mln dolarów na firmy WGI Europe Ltd. Następnie część tych pieniędzy przekazywana była na prywatne rachunki Łukasza K. i Macieja S.
Trzej oskarżeni przebywają na wolności w zamian za poręczenia majątkowe po 200 tys. zł. Mają też zakaz opuszczania kraju i zatrzymane paszporty. W ramach zabezpieczenia majątkowego na poczet możliwych przyszłych kar zajęto ich udziały w spółkach, ruchomości i ustanowiono hipoteki na nieruchomościach.
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odebrała licencję WGI DM w 2006 r. W tym samym roku na wniosek klientów sąd postawił WGI DM w stan upadłości. Majątkiem firmy, która działała na rynku od ponad 7 lat, zarządzał syndyk masy upadłościowej.