Wczoraj władze miasta ogłosiły, że nowe regulacje dotyczące gospodarowania odpadami wejdą w życie pół roku później, niż wcześniej zakładano. Mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie zapłacą miastu, a ono z kolei rozliczy się z firmami.

Reklama

Najpierw przedsiębiorcy mają wyliczyć koszty na podstawie faktur wystawionych w maju. Na tej podstawie zarząd stolicy zaproponuje radnym stawkę za wywóz śmieci. Rada ma się zebrać w połowie przyszłego tygodnia.

Tymczasowy system odbioru odpadów ma obowiązywać co najmniej do końca roku. Władze Warszawy zrezygnowały z wprowadzenia od pierwszego lipca nowego systemu gospodarowania odpadami po orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej. Uznała ona, że zasady przetargu na wybór firm odbierających odpady były nieprawidłowe i mogły faworyzować niektórych uczestników przetargu.

Tymczasem wiceminister środowiska zapowiedział, że rząd nie planuje nowelizacji ustawy śmieciowej. Piotr Woźniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomniał, że ustawa była w Sejmie procedowana przy walnym udziale samorządowców wszystkich szczebli: Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów, wszystkich możliwych organizacji samorządowych.

Woźniak przypomina również, że samorządy miały dwa lata na jej wprowadzenie w życie. Nie ma żadnego powodu byśmy odstawali od standardów europejskich, które ta ustawa wprowadza - mówi.

Z monitoringu wdrażania ustawy śmieciowej w życie prowadzonego przez resort środowiska wynika, że małe i średnie gminy radzą sobie dobrze i bardzo dobrze. - Inaczej sytuacja wygląda w dużych miastach. Niektóre z nich radzą sobie gorzej, a niektóre bardzo źle - mówi Woźniak.

Ministerstwo nie do końca potrafi powiedzieć dlaczego tak się dzieje. Tu jest z dociekaniem powodów duża trudność. Nie mamy takiego aparatu analitycznego, żeby móc to oceniać. Rzeczywiście sytuacja w niektórych miastach się zagęściła, ale to były te miasta , które od początku kontestowały tę ustawę albo oficjalnie, albo nieoficjalnie poprzez zaniechanie działań. Nie mamy na to wpływu. Ta ustawa to jest ustawa samorządowców - podkreśla.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że od 1 lipca pełną odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami ponosi gmina.