Choć nowy system rejestrów państwowych ruszył na początku marca, gminy do dziś mają z nim problemy. Ostatni miał miejsce wczoraj rano, gdy urzędnicy w całej Polsce rozpoczęli pracę i próbowali obsługiwać mieszkańców. Z ich relacji wynika, że nie byli w stanie zalogować się do aplikacji Źródło, która od kilku tygodni jest podstawowym narzędziem ich pracy m.in. przy wydawaniu dowodów osobistych.

Reklama

Nie mogli pobierać ani przesyłać danych. Wszystko trzeba było robić ręcznie, przyjmować wnioski wypisane przez interesantów. System przed godziną 9 zaczął działać normalnie – podało wczoraj RMF FM. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Informacje te potwierdza w rozmowie z nami Mariusz Kopeć, kierownik urzędu stanu cywilnego w Poznaniu. – Rano nie mogliśmy się zalogować do Źródła. W naszym przypadku powodowało to, że osoby zgłaszające urodzenia swoich dzieci nie otrzymywały zaświadczenia o nadaniu numeru PESEL. Te osoby umawiały się z nami, że przyjdą po to zaświadczenie innego dnia lub otrzymują je pocztą – opowiada.

Podobne problemy zgłaszały urzędy niemal z całego kraju.

Zapytaliśmy Centralny Ośrodek Informatyki (COI), jednostkę podległą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, o przyczyny awarii. – Zaplanowana na wczorajszą noc przerwa techniczna była efektem wdrażania kolejnych zmian i usprawnień do Systemu Rejestrów Państwowych. Takich naturalnych dla okresu stabilizacji systemu aktualizacji mieliśmy od 1 marca już kilka. Tym razem napotkaliśmy jednak trudności, które opóźniły ponowne udostępnienie usługi gminom. Problem ostatecznie rozwiązaliśmy o 9 rano. Wtedy też urzędnicy rozpoczęli pracę na aplikacji Źródło – wyjaśnia Piotr Mierzwiński, rzecznik COI.

Jak wynika z ustaleń Dziennik.pl, nie wykluczone, że wczorajsza sytuacja może się powtórzyć na przełomie marca i kwietnia. W tym czasie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i COI planują wgrać do aplikacji używanej przez gminy kolejną dużą "łatę" poprawiającą błędy zgłaszane wcześniej przez samorządy. Czy po takim zabiegu wszystko zadziała bez problemu – nikt 100-procentowej pewności nie ma. W przyszłym tygodniu resort ma rozpocząć testowanie "łaty", którą opracował COI.