Warszawa jako 13 miasto w Polsce nie chce u siebie cyrku ze zwierzętami. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz - Waltz podpisała dzisiaj zarządzenie, w którym zakazuje wynajmowania terenów miejskich dla cyrków, w których tresowane są zwierzęta.

Reklama

Jednostki miejskie nie mogą także sprzedawać biletów ani promować takich wydarzeń - mówi rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. Wynika to z troski o zwierzęta. Niejednokrotnie pokazywane jest w jak trudnych warunkach są przetrzymywane, w jaki sposób są tresowane - mówi Milczarczyk i dodaje, że wciąż cyrki mogą wynajmować teren od właścicieli prywatnych. Mam jednak nadzieje, ze przedsiębiorcy pójdą naszym śladem i nie będą dzierżawić terenów tym cyrkom, w których występują zwierzęta - mówi rzecznik ratusza.

Podobne zakazy obowiązują między innymi w Łodzi, we Wrocławiu, w Poznaniu czy w Kołobrzegu. Całkowite zakazy przyjęła Grecja czy Malta. W naszym kraju zbierane są podpisy pod petycją, żeby ustawowo wprowadzić w Polsce zakaz występów zwierząt w cyrkach.