Jak powiedziała PAP we wtorek Joanna Kiluk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, nastolatek przebywał wtedy na "ucieczce" z ośrodka wychowawczego. Za zniszczenie pomnika odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich. - Nie podał powodów swego postępowania - dodała Kiluk.

Reklama

Do incydentu doszło w nocy z 26 na 27 maja, zniszczenia zauważył policyjny patrol. Po zabezpieczeniu dowodów farba została zmyta, a policja szukała sprawców.

To nie pierwsze zniszczenia tego pomnika, odsłoniętego we wrześniu 2014 roku, a ufundowanego przez Żydów pochodzących z Rajgrodu i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Monument składa się z dwóch części: kamiennego bloku z pionowym pęknięciem i wyciętą gwiazdą Dawida oraz słupa z wyrytą informacją o cmentarzu i historii rajgrodzkich Żydów.

Już kilka miesięcy po odsłonięciu policja odnotowała próby niszczenia tego pomnika. Nieustaleni sprawcy (śledztwo umorzono) m.in. rozbili gwiazdę Dawida, potem próbowali zniszczyć jedną z płyt tworzących lapidarium.