Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani wyrządzili Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł. Chodzi m.in. o działki na pl. Defilad – podała Prokuratura Krajowa. Zatrzymania nastąpiły na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która prowadzi śledztwo w sprawie oszustw i wyłudzeń w trakcie tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie.

Reklama

- Trwają przeszukania pomieszczeń zatrzymanych, między innymi kancelarii adwokackich. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości w centrum Warszawy. Zatrzymane osoby to: znany warszawski adwokat Andrzej M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości – Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., ojciec i syn zajmujący się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości – Maciej M. i Maksymilian M., dwóch rzeczoznawców majątkowych wpisanych na sądową listę biegłych – Michał Sz. i Jacek R. oraz Andrzej K. - poinformowała prokuratura.

Według prokuratury, zatrzymani mają związek z reprywatyzacją nieruchomości położonych w Warszawie przy Placu Defilad, w sąsiedztwie Pałacu Kultury - przedwojenny adres to ul. Sienna 29 - oraz przy ul. Twardej 8 i 10. Jak zaznaczono, w tej lokalizacji z powodu roszczeń reprywatyzacyjnych zamknięto i przeniesiono w inne miejsce m.in. jedno z najlepszych gimnazjów w stolicy. Sprawa dotyczy też nieruchomości przy ul. Królewskiej 39.

Wartość szkód oceniana jest wstępnie na ponad 46 mln zł, choć jest prawdopodobnie znacznie wyższa i będzie jeszcze weryfikowana przez biegłych rzeczoznawców powołanych przez prokuraturę - zaznaczyła Prokuratura Krajowa.

Kilka godzin wcześniej w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że w tle zatrzymań jest wątek sądowy, polegający na ustanawianiu przez sąd kuratorów w ramach reprywatyzacji. Przypomniał też, że obecnie trwa 150 śledztw ws. reprywatyzacji w Warszawie. Kilka osób ma już zarzuty; a m.in. Jakub R. i mec. Robert N. są aresztowani.

W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca Komisję Weryfikacyjną, która ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Na jej czele stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Reklama