Obok urodzin byłego prezydenta kolacja i koncert były też okazją do uczczenia 35. rocznicy przyznania Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Obchody zorganizowała Fundacja Instytut Lecha Wałęsy.

Reklama

Wśród gości pojawiło się wielu przedstawicieli świata polityki, w tym były premier Jan Krzysztof Bielecki, europoseł Janusz Lewandowski, były prezydent Warszawy Paweł Piskorski, poseł i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, posłanki Henryka Strycharska-Krzywonos i Małgorzata Chmiel, były lider KOD-u Mateusz Kijowski.

Pojawiło się także kilkudziesięciu ambasadorów, w tym mianowana niedawno ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Gościem jubilata byli też były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz ludzie kultury i mediów, w tym aktorzy Maja Komorowska i Wiktor Zborowski, a także wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski.

Przez półtorej godziny Wałęsa przyjmował od gości życzenia i prezenty, po czym rozpoczął się zamknięty dla mediów koncert, po którym zaplanowano bankiet. Tuż przed rozpoczęciem koncertu w budynku Opery zjawił się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Wałęsa pytany przez media o najważniejsze życzenia, jakie usłyszał tego dnia, powiedział, że były to głównie "zachęty do dalszego boju".

Reklama

- I jednocześnie solidarność ze mną i czekanie na to, aby znaleźć sposób na rozwiązanie polskich problemów. Życzenia były zobowiązujące – powiedział Wałęsa.

Reklama

Dopytywany o to, z których urodzinowych gości cieszy się najbardziej, odpowiedział, że "ze wszystkich". - Tak dużo ludzi, tak świetnych, chyba nie miałem nigdy. Tylu ambasadorów, tak że jednak w świecie coś znaczę – dodał.

Byłego prezydenta zapytano też o to, co zrobi z fiatem 126p, którego dostał w urodzinowym prezencie od rajdowca Rafała Sonika. Wałęsa odpowiedział, że będzie nim jeździł. - Tylko że chyba silnik mercedesa wymienię – dodał.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Opera Bałtycka, jubileuszowy koncert zadedykowany został Wałęsie "w uznaniu jego działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce oraz w 75. rocznicę urodzin". Jak napisano, koncert dedykowany będzie także "uchodźcom, aby podkreślić, jakim problemem humanitarnym i społecznym jest w obecnym czasie bycie uchodźcą w Europie i na świecie".

Na stronie poinformowano również, że na koncert zaproszono "stoczniowców, ludzi kultury, sztuki, prezydentów, premierów, ambasadorów około 40 krajów, działaczy społecznych i samorządowców, przedsiębiorców, polityków, uchodźców oraz wielu innych, którzy stali po drugiej stronie bram stoczniowych wdzięczni za wsparcie ich pragnień i danie nadziei na lepszą przyszłość i odejście komunizmu".

Z okazji 75. urodzin i 35. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Narody Nobla w sobotę rano w Gdańsku odsłonięto pierwszą z tablic, które będą wyznaczały Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Tablicę umieszczono na murze przy wjeździe na teren plebanii kościoła św. Brygidy. Znalazł się na niej napis: "Tu Lech Wałęsa, dzięki zaproszeniu ks. Henryka Jankowskiego, gdy w latach 1982-1989 Solidarność była zdelegalizowana, spotykał się z przedstawicielami Wolnego Świata".

PAP / Adam Warawa

W sobotnie popołudnie na Targu Węglowym w Gdańsku pojawiła się też, dedykowana Wałęsie, okolicznościowa instalacja artystyczna autorstwa Jerzego Janiszewskiego. Na instalację składają się tysiące białych i czerwonych wstążek układających się w wizerunek byłego prezydenta.

Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r w Oslo. Nagrodę odebrała w imieniu Lecha Wałęsy żona Danuta, ponieważ ówczesny opozycjonista obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju

Odsłonięta w sobotę tablica znajduje się na murze przy wjeździe na teren plebanii kościoła św. Brygidy. Umieszczony na niej napis głosi: "Tu Lech Wałęsa, dzięki zaproszeniu ks. Henryka Jankowskiego, gdy w latach 1982-1989 +Solidarność+ była zdelegalizowana, spotykał się z przedstawicielami Wolnego Świata".

Tablicę odsłonił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który był inicjatorem utworzenia szlaku Szlak Wolności i Lecha Wałęsy. Adamowicz podkreślił, że uroczystość odbywa się w rocznicę ogłoszenia Wałęsy laureatem Nobla (przypada ona 5 października), ale też przypadających 29 września 75. urodzin b. prezydenta Polski.

Adamowicz przypomniał, że plebania kościoła św. Brygidy była miejscem, w którym Lech Wałęsa spotykał się z zagranicznymi dziennikarzami i politykami, w tym Margaret Thatcher oraz senatorem Edwardem Kennedym. - Tu przyjmował działaczy podziemnej "Solidarności", zwłaszcza w 1988 roku, w czasie strajku – przypominał prezydent Gdańska, zaznaczając, że wówczas na plebanii mieścił się swoisty "sztab strajkowy".

Jak poinformowała Anna Iwanowska z referatu prasowego gdańskiego magistratu, w najbliższych miesiącach podobne tablice pojawią się na innych obiektach związanych z Wałęsą i działalnością opozycji z czasów PRL. W sumie Szlak Wolności i Lecha Wałęsy będzie tworzyło około 10 miejsc.

PAP / Marcin Gadomski

Tablice zostaną zainstalowane m.in. na budynkach, w których mieszkał Wałęsa - na terenie dwóch gdańskich osiedli Stogi i Zaspa - a także na budynku przy ul. Dmowskiego 13, gdzie miał swoją siedzibę Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ, przy al. Grunwaldzkiej 103, gdzie - do ogłoszenia stanu wojennego - znajdowała się główna siedziba "Solidarności" oraz przy Hali Olivii – miejscu I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w 1981 r.

W sobotę w południe, na Targu Węglowym w Gdańsku, pojawiła się z też dedykowana Wałęsie okolicznościowa instalacja artystyczna zaprojektowana przez grafika Jerzego Janiszewskiego – autora logo "Solidarności". Na instalację składa się zawieszona kilkanaście metrów nad ziemią siatka o wymiarach 32 na 26 metrów, do której przywiązano tysiące białych i czerwonych wstążek powiewających na wietrze.

Jak wyjaśnił obecny w sobotę na Targu Węglowym Janiszewski, do przygotowania instalacji zużyto 44 km wstążek. Grafik podkreślił, że dedykowana Wałęsie instalacja widziana z góry, z lotu ptaka, układa się w wizerunek b. prezydenta. Praca pozostanie na Targu Węglowym przez co najmniej kilka najbliższych dni, a może nawet, jeśli nie zniszczy jej wiatr, kilka tygodni.

PAP / Marcin Gadomski

Na sobotni wieczór w Operze Bałtyckiej zaplanowano specjalny jubileuszowy koncert dedykowany Wałęsie "w uznaniu jego działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce w 75. rocznicę urodzin". Koncert organizowany jest przez Fundację Instytutu Lecha Wałęsy. Jak informuje na swoje stronie internetowej Opera, koncert dedykowany będzie "uchodźcom, aby podkreślić, jakim problemem humanitarnym i społecznym jest w obecnym czasie bycie uchodźcą w Europie i na świecie".

Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Decyzję ogłoszono 5 października. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r w Oslo. Nagrodę odebrała w imieniu Lecha Wałęsy żona Danuta, ponieważ ówczesny opozycjonista obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.