Masowy odstrzał dzików. Naukowiec: Polowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ASF

| Aktualizacja:

"Zwiększona ruchliwość dzików w okresie intensywnych polowań może przyczynić się do częstszych kontaktów między watahami i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. A trzeba wiedzieć, że dziki mogą pokonywać duże odległości - pozbawione dotychczasowych areałów przemieszczają się na kilkanaście kilometrów, nawet do 100 km" - mówi w rozmowie z dziennik.pl dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego. "W 2014 roku opisano przypadek pokonania przez lochę z młodymi dystansu blisko 500 km". 

wróć do artykułu
  • ~ja juz nie mogę
    (2019-01-11 09:35)
    od 2012 rocznie planuje się odstrzał 200-300 tysięcy dzików a i tak jest ich w .uj . Niemcy odstrzeliwują w tym roku 500 tyś . KONSTYTUCJA !!!!
  • ~Żenada
    (2019-01-11 09:35)
    Unia to kompromitacja. Tyle lat żyją z ASF, Niemcy sami strzelają a wtracajaja się w Nasze metody walki. POprzednicy przespali czas gdy ogniska były mniejsze.
  • ~Wniosek
    (2019-01-11 09:30)
    PO jest dzikie i złe jak dziki roznoszące ASF
  • ~tttt.
    (2019-01-11 09:30)
    W Polsce jest ze wszystkim problem.Najwiekszy problem maja rzadzacy z Polakami.Problem z dzikami? Odstrzelic protestujacych zostawic dziki.Pseudoekolodzy nie widza jak wygladaja nasze miasta zryte przez dziki.Ciekaw jestem czy taki pseudoekolog wyszedlby z domu do pracy gdyby pod jego drzwiami rylo14 dzikow.
  • ~ki-bol
    (2019-01-11 09:15)
    pełoskie ś w i n i e ...mogą przyjąć do siebie wszystkie dziki
  • ~Edek
    (2019-01-11 09:15)
    Dlaczego nikt nie pyta, ile dzików (w tym ciężarnych loch) odstrzelono za rządów Ewy Kopacz? Wtedy jakoś obecni przeciwnicy nie protestowali.
  • ~Piotr
    (2019-01-11 09:05)
    W sumie każdy myślący człowiek, nawet nie mający doktoratu powinien to zrozumieć, jak zacznie się strzelać na obszarze zakażonym wirusem, to po pierwsze część dzików ucieknie dalej, na obszar wolny od wirusa, a po drugie na miejsce odstrzelonych przyjdą kolejne dziki z zagranicy i niejako uzupełnią brakujące miejsca. Jeden profesor słusznie zauważył, że należy zrobić wszystko, żeby zakażone dziki nie opuściły danego obszaru, że trzeba je wręcz tam dokarmiać, żeby tam zostały.
  • ~gen Walter
    (2019-01-11 08:50)
    Co to się stało ,że Jarek chodzi po lesie bez tej twarzowej pelerynki z orłem na piersi ?Tak mu ładnie w tym deklarowanym patriotyżmie .
  • ~reg
    (2019-01-11 08:49)
    A świstak siedzi i zawija...
  • ~Uwaga
    (2019-01-11 08:47)
    Świetnie zebrane informacje, dziękuję za ten tekst. A śledzę ten temat z dużym niepokojem, choć o ile wiem, myśliwi nie chca brać udziału w tej masakrze, bo przeczy to ich fundamentalnym zasadom.
  • ~babol
    (2019-01-11 08:46)
    Odstrzał 200 tysięcy dzików oznacza ZMNIEJSZENIE kwoty odstrzelonych dzików w stosunku do ostatnich kilku lat. Polecam gorąco chociaż rzucić okiem na fakty, czyli sprawozdania Polskiego Związku Łowieckiego.
  • ~ ect ...
    (2019-01-11 08:08)
    Skoro odstrzał dzików może przyczynić się do wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. To w takim razie odstrzał 800-900 tys. niemieckich dzików, spowodował znaczny wzrost rozprzestrzenienia się ASF na całą Europę. Panie Frans Timmermans, lewacka część UE i "poko - spoko" trzeba wszcząć procedury przeciw Niemcom o spowodowanie zagrożenia zdrowia w Europie.
  • ~wyklęty Polak
    (2019-01-11 08:06)
    Nie rozumiem. Tyle żywności zniszczyć, spalić utylizować. Prawie jak w Ameryce, kiedy to rozgniatali samochody albo publicznie palili nadmiar kawy na rynku. Nie dać, bo biedak nie będzie miał potrzeby kupowania od monopolistów. Nikt inny, jak telewizja rządowa, podawała ze dwa lata temu (lub w okolicy), iż część prosiaków z hodowli obarczonych AFS jest zamieniana przez koncerny mięsne na puszki dla... ludzi. W tym przypadku choroba nie była szkodliwa dla ludzi. I tak mamy wielki afrykański pomór, tylko trupów nie widać. Lasy powinny być zasłane padliną. A chłopi zbierajacy grzyby i chrust niczego takiego nie zaobserwowali. Ba, nawet firmy budowlane i sprzątające, sypiąc śmieci do lasu nie widzały nic. Może czas parę dzików udusić i rozrzucić dla uwiarygodnienia zarazy. Wtedy polski chłop nie będzie kombinował i sam sobie szyneczki wędził. Jak za okupacji...
  • ~Heniek
    (2019-01-11 07:42)
    Niemcy odstrzał dzików zrobili, a nam nie wolno. Skąd my to znamy?
  • ~pppp
    (2019-01-11 07:41)
    A woda podtrzymuje pożar...