"Abp Hoser podkreślał, że to dzięki miłości do ziemi i poczuciu wolności rolników przetrwaliśmy czasy totalitaryzmów hitlerowskiego i komunistycznego. Nazywał rolników twórcami naszej narodowej tożsamości" – czytamy w komunikacie kapituły nagrody.

Reklama

Obradująca pod honorowym przewodnictwem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego kapituła postanowiła nagrodzić abp. Hosera za konsekwentne i wytrwałe nauczanie "kierowane zarówno do rolników, jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce".

"Kapituła doceniła także wezwania o realne wsparcie kierowane przez laureata do wszystkich, od których zależy pomoc w rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych. Takie gospodarstwa, jako najbliższe naturze, doceniają wagę ochrony środowiska i stan przyrody. Żywność z tych gospodarstw jest najwyższej jakości" – napisali członkowie kapituły w komunikacie.

Członkowie kapituły, przyznając nagrodę abp. Hoserowi, honorują jednocześnie tradycję, jaką niesie ze sobą ród Hoserów, zasłużony dla rozwoju polskiego ogrodnictwa od 1844 r. Przypominają też, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które "dotknęła komunistyczna grabież".

W tym roku kapituła przyznała nagrodę po raz szesnasty. Wręczenie jej nastąpi 20 lutego 2020 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja Solidarna Wieś. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. W roku ubiegłym otrzymał ją zespół pieśni i tańca Mazowsze.