Inne

Fakty na temat śmieci robią wrażenie. Sosnowy las żyje około 200 lat, a butelka wyrzucona na ziemię może przeleżeć tam nawet dwadzieścia razy dłużej. Hałda gnijących śmieci może zatruć wszystkie żywe organizmy w promieniu nawet 500 metrów. Nie mówiąc już o tym, że gwałci nasze poczucie estetyki i śmierdzi.

Reklama

Niestety, z roku na rok śmieci jest coraz więcej. Szczególnie dobrze widać to w lasach okalających wielkie miasta, które pełnią rolę darmowych wysypisk dla mieszkańców i przedsiębiorców.

"Są dwa rodzaje śmieci w lesie. Pierwszy to tzw. odpadki komunalne, czyli np. opakowania po artykułach spożywczych, makulatura, puszki po oleju, gumowe rękawiczki. Drugi - znacznie groźniejszy - to wszystko to, co wyrzucają mieszkańcy z podleśnych miejscowości, a więc pralki, lodówki, tapczany, pozostałości po remontach, części samochodowe itp." - wyjaśnia Sławomir Fiedukowicz z podwarszawskiego Nadleśnictwa Celestynów.

Reklama

Śmieci zamiast żubrów

Leśnicy, jak tylko mogą, chronią las przed potopem śmieci. Każdego roku w ramach akcji „Czysty las” wywożonych jest ponad 7 tys. ciężarówek wypełnionych odpadami. Śmieci zbierają lotne brygady sprzątaczy złożone z ochotników i bezrobotnych. Na parkingach i przy szlakach turystycznych rozstawiane są dodatkowe kontenery i znaki informacyjne. Każdego roku Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel ponad 10 mln zł.

"Szkoda tych pieniędzy. Moglibyśmy je spożytkować inaczej. Na przykład posadzić nowe drzewa albo zbudować nowe zagrody dla żubrów" - mówi Jacek Zadura z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Reklama

Zbieraj i segreguj

Sposób na ograniczenie ilości śmieci jest prosty. Wystarczy, że każdy, kto przyjdzie do lasu, wychodząc, zabierze swoje śmieci ze sobą i wyrzuci je do kosza w mieście. Warto także segregować swoje odpady - dzięki temu łatwiej będzie je przerobić lub zniszczyć.

Jak to uczą dziś w Warszawie organizatorzy Dnia bez Śmiecenia. Na Polu Mokotowskim odbywa się rodzinny piknik, w czasie którego można m.in. dowiedzieć się, jak skutecznie chronić środowisko, wziąć udział w licznych konkursach i zabawach dla dzieci, będą też koncerty i występy kabaretów. Szczegóły na stronie internetowej www.dzienbezsmiecenia.pl