"Zdecydowanie dobrze" ocenia działania rządu w walce z epidemią koronawirusa 10 proc., a "raczej dobrze" – 34 proc. Polaków. Opinię "zdecydowanie złą" wyraża na ten temat 20 proc., a "raczej złą" – 26 proc. badanych przez CBOS.
Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 10 proc. badanych.
Dla 48 proc. badanych przez CBOS restrykcje wprowadzane przez rząd w czasie pandemii były odpowiednie do sytuacji. Za zbyt duże uważa je 23 proc., a za zbyt małe 16 proc. Polaków. 13 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
CBOS zapytał też o pomoc rządową dla polskich firm i pracowników.
Na trzy czwarte Polaków negatywnie oceniających te działania rządu, 35 proc. uznaje je za "zdecydowanie niewystarczające", a 30 proc. za "raczej niewystarczające".
Przy pozytywnych opiniach (łącznie 21 proc.) za "zadecydowanie wystarczające" działania rządu uznało 5 proc., a za "raczej wystarczające" – 16 proc. badanych przez CBOS. Przy tym pytaniu "trudno powiedzieć" wybrało 16 proc. badanych.
Centrum zapytało też o perspektywy gospodarcze dla Polski – czy polityka obecnego rządu stwarza szansę poprawy sytuacji gospodarczej.
Prawie dwie trzecie Polaków (64 proc.) ma na ten temat negatywnie zadanie – 33 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 31 proc. – "raczej nie". Pozytywne oceny wystawiło 23 proc. badanych. "Raczej tak" odpowiedziało 16 proc. a "zdecydowanie tak" – 7 proc. 13 proc. nie ma zdania na ten temat.
CBOS w komentarzu zaznaczył, że oceny działań rządu różnią się w dwóch uwzględnionych w badaniu obszarach. O ile skuteczność działań rządu w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa jest oceniana różnie, a wprowadzone restrykcje i ograniczenia uznawane są najczęściej za adekwatne do sytuacji, to niepokój budzi stan gospodarki – większość badanych uważa, że wsparcie państwa dla firm i pracowników jest niewystarczające, a polityka rządu nie rokuje poprawy sytuacji gospodarczej.
CBOS zwraca uwagę, że ocenę działań rządu determinuje orientacja polityczna i partyjna badanych.
"O ile zwolennicy rządzącego obozu chwalą rząd nie tylko za skuteczną walkę z epidemią, ale także działania mające ograniczyć jej negatywne skutki dla gospodarki, o tyle sympatycy ugrupowań opozycyjnych, zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, ale także Konfederacji nie mają zaufania do rządu i są jednoznacznie krytyczni w ocenach jego polityki" – podkreślił CBOS w komentarzu do wyników badania.
Badanie CBOS przeprowadził wspólnie z agencją badawczą IQS od 23 do 27 kwietnia drogą elektroniczną (Computer-Assisted Web Interview – CAWI) na próbie 1000 respondentów zrekrutowanych na podstawie określonych cech demograficznych: płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania w określonym województwie i miejscowości odpowiedniej wielkości do ogólnopolskiego panelu internetowego Opinie.pl, należącego do IQS.