Po zakończeniu posiedzenia sędzia Aleksander Stępkowski, który przewodniczył zgromadzeniu ogólnemu, zapewnił, że niezwłocznie przekaże listę wyłonionych kandydatów prezydentowi. Jak dowiedziała się PAP, lista ta trafiła do głowy państwa w sobotę.
W sobotnim głosowaniu Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska - 25 głosów, Tomasz Demendecki - 14 głosów, Leszek Bosek - 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka - 2 głosy.
Nominacji nie uzyskali sędziowie: Tomasz Artymiuk, Piotr Prusinowski, Marta Romańska, Adam Tomczyński i Dariusz Zawistowski, którzy również wyrazili wolę kandydowania.
Włodzimierz Wróbel (ur. 1963 r.) od 2011 jest sędzią Izby Karnej SN. Jest też wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako asystent sędziego, a następnie dyrektor w Trybunale Konstytucyjnym. Był też członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości i członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego.
Małgorzata Manowska (ur. 1964 r.) jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1992), gdzie także doktoryzowała się, a w 2010 r. uzyskała habilitację. Jest cywilistką – specjalistką w kwestiach postępowań cywilnych i cywilnych procesów, autorką szeregu publikacji dotyczących tego zakresu tematyki prawnej. Wykłada na stołecznej Uczelni Łazarskiego. W 2007 r. była przez kilka miesięcy wiceministrem sprawiedliwości. Od stycznia 2016 r. pełni funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a od października 2018 r. jest sędzią SN w Izbie Cywilnej.
Tomasz Demendecki (ur. w 1976 r.) jest wykładowcą Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie specjalizującym się w prawie procesowym cywilnym oraz w ustroju organów ochrony prawnej. Przez kilka lat był komornikiem sądowym, a następnie adwokatem. Od 2018 r. orzeka w nowo utworzonej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Leszek Bosek (ur. w 1977 r.) jest profesorem w Katedrze Prawa Cywilnego na WPiA UW oraz kierownikiem Pracowni Prawa Medycznego i Biotechnologii tej uczelni. Naukowo specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawie cywilnym, prawie europejskim i prawie medycznym. W latach 2016-2018 był prezesem Prokuratorii Generalnej. Pełniąc tę funkcję, współtworzył ustawę z 15 grudnia 2016 r. o Prokuratorii Generalnej RP. W latach 2002-2006 Bosek pracował jako radca ds. orzecznictwa w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2011-2016 był naczelnikiem Wydziału Analiz Legislacyjnych w BAS. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych został powołany w 2018 r.
Joanna Misztal-Konecka (ur. w 1976 r.) została powołana do Sądu Najwyższego w październiku 2018 r., gdzie orzeka w Izbie Cywilnej. Wcześniej orzekała w sądzie rejonowym, okręgowym i apelacyjnym. Specjalizuje się prawie cywilnym procesowym i materialnym oraz w prawie rzymskim.
Z końcem kwietnia zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, dlatego konieczny jest wybór nowego I prezesa SN. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na Gersdorf po sześciu dniach obrad.
Posiedzenie zgromadzenia, któremu pierwotnie przewodniczył sędzia Kamil Zaradkiewicz, rozpoczęło się 8 maja. Po trzech dniach obrad sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN. Jednak 13 maja - czwartego dnia obrad - posiedzenie zostało przerwane przez przewodniczącego wtedy obradom sędziego Kamila Zaradkiewicza. Sędzia ten zdecydował o odroczeniu zgromadzenia i zwrócił się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi.
Prezydent nie podjął decyzji o zmianie regulaminu SN. Ostatecznie Zaradkiewicz zrezygnował z wykonywania obowiązków I prezesa SN. Na jego miejsce prezydent wyznaczył Aleksandra Stępkowskiego, który zdecydował o wznowieniu obrad w piątek.
Podczas dwóch ostatnich dni posiedzenia dziesięcioro sędziów, którzy wyrazili wolę kandydowania, złożyło ok. 15-minutowe oświadczenia. Kandydujący przez wiele godzin odpowiadali także na pytania. Uczestnicy zgromadzenia zadali kandydującym kilkaset pytań w formie pisemnej lub elektronicznej.
Ze względu na zagrożenie koronawirusem zgromadzenie odbywało się w nadzwyczajnych warunkach. Uczestnicy posiedzenia obradowali jednocześnie w kilku salach SN wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie audiowizualne.