Liturgię w intencji ojczyzny i prezydenta RP Andrzeja Dudy koncelebrowali m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Reklama

W eucharystii uczestniczył nowo zaprzysiężony prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród uczestników mszy byli też m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio reprezentował wicedziekan korpusu dyplomatycznego w Polsce Hasan Aziz Hasanov.

Nawiązując w homilii do nauczania Prymasa Tysiąclecia, przewodniczący KEP powiedział, że władza z swej natury pochodzi od Boga i w związku z tym rządzenie winno być pojmowane jako służba. "Kard. Wyszyński podkreśla, że służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu, której nam zawsze potrzeba"

Według kard. Wyszyńskiego podstawowym motywem jedności jest wiara w Boga. To wiara w Boga, zjednoczyła nas u zarania naszej państwowości i jednoczy przez wieki – katolików, prawosławnych, protestantów i żydów – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Gądecki podkreślił, że służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów

Według czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce – powiedział przewodniczący KEP. Zaznaczył, że "nowoczesny styl sprawowania władzy, winien być oparty nie na przemocy, sile i strachu, lecz na dialogu i odwoływaniu się do sumienia".

Reklama

W imieniu Kościoła w Polsce przewodniczący KEP wyraził "uznanie dla wszystkich osób, które podejmują się służby państwowej". Oświadczył, że "Kościół uznaje za godną pochwały i szacunku pracę tych, którzy dla posługi ludziom poświęcają swoje siły dobru państwa i podejmują się tego trudnego obowiązku".

Zwrócił uwagę, że zgodnie z nauczaniem Kościoła ci, którzy zajmują się polityką, nie powinni myśleć o własnej wygodzie lub zyskownym stanowisku. Niech występują przeciw uciskowi ze strony jednostki lub samowładztwu i nietolerancji partii politycznej, działając roztropnie i nienagannie pod względem moralnym, a niech poświęcają się dobru wspólnemu w duchu szczerości i słuszności, owszem z miłością i odwagą polityczną – powiedział abp Gądecki.

Abp Gądecki przyznał, że "każdy zaprzysiężony prezydent staje się dla wielu ludzi podmiotem zazdrości". Z góry wiadomo, że człowiek będzie bez przerwy wystawiony na ataki, ośmieszanie, że będą mu przypisywać najgorsze intencje – zauważył kaznodzieja.

Przywołując słowa św. Pawła Apostoła, przewodniczący KEP przypomniał również, że katolicy są zaproszeni do modlitwy za wszystkich sprawujących władzę, aby "prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością".

Dziękujemy Tobie Wszechmogący Boże, władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać panu prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny i spraw, aby – wypełniając sumiennie swoje obowiązki – kierował się Twoją wolą i zapewnił Polakom wolność, ład i pokój – podsumował abp Gądecki.

Po mszy św. prezydent Andrzej Duda oddał hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. Złożył wiązankę przed tablicą Lecha Kaczyńskiego. Następnie w krypcie archikatedry złożył kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, Ignacego Paderewskiego, jak również przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Złożył także wiązanki na grobie prymasa Polski abpa Józefa Glempa i przy sarkofagu prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 14.00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie.