Andrzej Dubiel, rzecznik prokuratury, przekazał, że do zatrzymania kapłana doszło 15 września. Podejrzanemu przedstawiony został zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15. roku życia, jak również zarzut dotyczący bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego celem wywarcia na nim określonego wpływu zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań – przekazał.

Reklama

Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005–2006. W tym czasie pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

Zaznaczył, że przesłuchany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym – zaznaczył.

Dubiel przekazał, że 17 września Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek prokuratury podjął decyzję o aresztowaniu Józefa G. na okres trzech miesięcy. W śledztwie nadal prowadzone są intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy – dodał.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte 24 czerwca 2019 roku na wskutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego w Sandomierzu.

W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierską Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę przedstawionych zarzutów – poinformował Dubiel.

Józefowi G. grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.