Jak mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany, nad którymi pracują wspólnie oba resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Prawo to wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty. W ramach zmian planowana jest także poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.

Reklama

Szefernaker zaznaczył, że w związku ze zmianami nie będzie już możliwie - jak do tej pory - zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu.

Według MSWiA, zmiany te sprawią również, że dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będzie wydawany dowód ważny do 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w związku z czym na dowody osobiste wróci podpis posiadacza.

W wypadku osób, które nie mogą przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.

Jak mówił Szafernaker, celem jest, by ustawa mogła zostać przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.

Według przedstawicieli MC i MSWiA sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd i samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu.