Komórki muszą zostać zutylizowane w specjalnych zakładach, bo zawarte w nich substancje to prawdziwa bomba ekologiczna. Znajdziemy w nich m.in. rakotwórcze kadm i polichrolki winylu oraz trujący ołów i beryl. Póki są uwięzione w telefonie, nie są groźne. Wystarczy jednak, że komórka trafi w końcu na wysypisko śmieci, a deszcze wymyją z niej trucizny, które dostaną się do środowiska naturalnego.

Reklama

Dlatego trzy lata temu wprowadzono prawo, na mocy którego urządzenia elektroniczne muszą być utylizowane. Za wyrzucenie komórki do zwykłego śmietnika, tak samo jak telewizora czy kuchenki mikrofalowej, grozi nawet 5 tys. zł grzywny.

Nikt jednak nie kwapi się, by pomóc nam w ekologicznym pozbyciu się starego telefonu. "Każdy sprzedawca telefonów komórkowych ma obowiązek przyjąć stary model podczas sprzedaży nowego" - mówi DZIENNIKOWI Małgorzata Tomczak z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Sprawdziliśmy. W Plusie w Kielcach sprzedawczyni nie mogła zrozumieć, dlaczego chcemy oddać telefon. "W komisie może go zostawić i jeszcze coś zapłacą" - tłumaczyła. Gotowość odebrania od nas zużytej komórki zadeklarowała Era, a Play odpowiedział, że przeprowadził jednorazową akcję zbierania starych telefonów. Z kolei w biurze prasowym Telekomunikacji Polskiej, właściciela sieci Orange, usłyszeliśmy, że obowiązek zbierania starego sprzętu mają jego producenci, a nie salony.

To nieprawda: producenci mają finansować recykling, ale zbiórkę mają prowadzić sprzedawcy - zauważa DZIENNIK. Polskie prawo jest jednak nieprecyzyjnie, więc operatorom i salonom nic na razie nie grozi.

Spośród producentów najbardziej proekologiczna jest fińska Nokia, która w całym kraju ma sieć serwisów, gdzie przyjmowane są stare telefony. Wciąż jednak daleko nam do USA, w których zużytą komorkę można odesłać producentowi listem. I cała operacja nic nie kosztuje. Na nasze pytania, czy taka usługa zostanie wprowadzona także w Polsce, w siedzibach komórkowych firm odpowiadano nam milczeniem.

Pozostaje nam więc samemu odwozić telefony do gminnych punktów zbierania elektrorupieci. W każdej gminie jest co najmniej jeden taki punkt. Ich listę i adresy znajdziemy na stronie www.elektrosmieci.pl.