Absurdalne pytania i mało czasu na odpowiedź

W ankiecie NFZ znajduje się m.in. pytanie, czy dana przychodnia ma miejsce do przeprowadzania szczepień.

Wszystkie przychodnie, które na co dzień szczepią dzieci z kalendarza szczepień czy dorosłych np. przeciwko grypie muszą mieć gabinety szczepień. To wprost wynika z przepisów - mówiła TOK FM dr Joanna Zabielska z Porozumienia Zielonogórskiego.

Reklama

"Nie wiem kto w Ministerstwie Zdrowia stworzył ankietę dotyczącą spełniania warunków do realizacji szczepień i nie wiedział , że każda jednostka POZ z kontraktem z NFZ musi mieć zarejestrowaną komórkę organizacyjną gabinet szczepień, musi mieć personel do kwalifikowania i wykonywania szczepień" - pisze na Twitterze pani doktor.

Reklama

"Nie wyobrażam sobie że jest jakaś przychodnia POZ w Polsce , która odmówi szczepienia pacjentów przeciwko SARS-CoV2. Zwiększony reżim sanitarny w przychodniach mamy od marca. Po krótkiej przerwie w marcu szczepienia są realizowane obowiązkowe i zalecane np przeciwko grypie" - dodała.

Reklama

Medyków oburza również krótki czas na uzupełnienie ankiety. NFZ pytania wysłało w środę wieczorem, a odpowiedzi spodziewało się już w czwartek rano.

"Szanowny @NFZ_Centrala, czy uważacie, że lekarze POZ nie mają prawa do odpoczynku i w nocy mają zaglądać na SZOI i wypełniać tabelki? Czy też rano przychodząc do pracy zamiast przyjmować pacjentów mają się tym zajmować? Chyba trochę przesadzono z tak krótkim czasem na odpowiedź?" - pyta na Twitterze dr Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogróskiego.

Wojciech Andrusiewicz o szczepieniach

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz był pytany w TOK FM, kto będzie odpowiedzialny za szczepienia przeciwko COVID-19.

Ankieta, rozesłana do lekarzy rodzinnych, ma na celu sprawdzenie ich możliwości w zakresie szczepień, w szczególności chodzi o kwestie lokalowe - powiedział Andrusiewicz.