Dziennik Gazeta Prawana logo

Ile osób miało w Polsce problemy po szczepionce? Dworczyk podaje DANE

8 stycznia 2021, 20:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Michał Dworczyk
<p>Michał Dworczyk PAP/Wojciech Olkuśnik</p>/PAP
Na blisko 190 tys. zaszczepionych dotąd osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18; proporcja wynosi jeden na około 10 tys. zaszczepionych - mówił w piątek szef KPRM pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki.

Dworczyk był pytany w piątek w Polsat News, ile do tej pory było nieprawidłowych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciwko COVID-19. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powiedział, że na blisko 190 tys. zaszczepionych do chwili obecnej osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18. Jak zaznaczył, to oznacza, że proporcja takich odczynów wynosi jeden na około 10 tys. zaszczepionych osób. Podkreślił, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki; były to zaczerwienienia, ból w miejscu zaszczepienie czy lekko podwyższona temperatura. "Nie było żadnego trudnego, ciężkiego przypadku" - podkreślił. Szef KPRM poinformował, że rząd będzie wszystkie te dane sukcesywnie publikował na stronie ww.gov.pl/szczepimysie.

Jak wynika z dziennego raportu zamieszonego w piątek na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, do tej pory wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19; liczba dawek dostarczonych do Polski - 697 320; liczba dawek dostarczonych do punktów - 204 375; liczba zutylizowanych szczepionek - 238, liczba niepożądanych odczynów - 18.

Polska na czwartym miejscu w Europie

Dworczyk mówił też, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień. Dopytywany o to, że na tle na przykład Izraela sytuacja nie wygląda już jednak tak dobrze Dworczyk zaznaczył, że my jako Polska jesteśmy uzależnieni od producentów.  - przypomniał Dworczyk.

Według niego  - stwierdził pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków. Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj