Podobne zjawisko ma miejsce latem, gdy najdłuższy dzień w ciągu roku jest zarazem przesileniem letnim. Kiedy jest najkrótszy dzień w roku w Polsce i ile trwa? Czy przypada zawsze tego samego dnia i skąd bierze się różnica ?

Reklama

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku w Polsce?

Najkrótszy dzień w roku w Polsce ma miejsce zawsze podczas przesilenia zimowego, określonego mianem pierwszego dnia astronomicznej zimy. Na półkuli północnej, na której znajduję się Polska dzień ten przypada na 21 lub 22 grudnia. Słońce tego dnia, wkracza w znak Koziorożca.

W 2021 roku w Polsce najkrótszego dnia w ciągu roku, możemy spodziewać się w wtorek 21 grudnia, tak jak miało to miejsce rok wcześniej. Z każdą kolejną dobą, noc będzie się skracać, co znacząco wpłynie na długość dnia.

Ile trwa najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień w roku, trwa nieco ponad 7 godzin lecz w różnych częściach polski, jest to różny czas, uwarunkowany położeniem miejsca w których dokonywany jest dany pomiar.

W Warszawie w 2021 roku słońce wzejdzie najkrótszego dnia o godzinie 7:43 natomiast zajdzie już o 15:25. Dzień w Warszawie będzie trwał dokładnie 7 godzin i 42 minuty.

W Zakopanym wschód słońca 21 grudnia będzie miał miejsce o godzinie 07:32, a zachód o 15:43 co daje 8 godzin i 10 minut dnia, jednak w Ustce tej samej daty dzień rozpocznie się o godzinie 8:12 czyli aż 40 minut później niż w Zakopanym i zajdzie wcześniej, bo już o 15:28 więc trwał będzie 7 godzin i 13 minut.

Zatem w Zakopanym najkrótszy dzień w roku trwać będzie najdłużej, a w miejscowościach nadmorskich będzie znacząco krótszy.

Reklama

Różnica pomiędzy najkrótszym, a najdłuższym letnim dniem w ciągu roku, będzie wynosiła tego dnia średnio 9 godzin.

Czy najkrótszy dzień w roku zawsze wypada tego samego dnia?

Data na którą przypada najkrótszy dzień w roku jest ruchoma, tak jak w przypadku przesilenia wiosennego którego data przypada na 21 lub 22 czerwca przesilenie zimowe również jest wydarzeniem, zależnym od rodzaju roku- przestępnego lub nieprzestępnego w kalendarzu Gregoriańskim, którym obecnie się posługujemy. Podczas gdy pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada zawsze 22 grudnia i trwa do 21 marca.

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku — skąd bierze się rożca w długości trwania dnia?

Na różnice w długości trwania dnia, ma wpływ wiele czynników jednak przede wszystkim jest to nachylenie osi obrotu Ziemi do płaszczyzny orbity i jej ruchu wokół słońca. Spółrzędne słońca zmieniają się wraz z zmianą pór roku, oraz miejscem obserwacji, Słońce naturalnie oświetla w mniejszym stopniu część planety, co tworzy zróżnicowanie w dostępie do światła i skróceniu czasu w jakim słońce jest w zenicie w danym czasie.

Dzień ma również różna długość względem położenia w jakim wykonywany jest aktualny pomiar. Naturalnym zjawiskiem jest fakt, że na wschodzie Polski słońce widoczne jest wcześniej, niż ma to miejsce na zachodzie i mogą pojawić się różnice w czasie trwania dnia lub nocy. Idealnym przykładem tego zjawiska, są podane informację w podpunkcie opisującym ile trwa najkrótszy dzień w roku.

Jako ciekawostkę można dodać fakt, że na równiku dzień i noc zawsze są podobnej długości, a gdy u nas na półkuli północnej ma miejsce najkrótszy dzień w roku w tym samym czasie automatycznie na półkuli południowej występuje najdłuższy dzień.