84-letni obecnie Richard Daschbach, który przez dziesięciolecia był kapelanem w odległej enklawie Oecusse, został oskarżony o wykorzystywanie seksualne dzieci, posiadanie pornografii dziecięcej i przemoc domową.

Reklama

Proces rozpoczął się 10 miesięcy temu, ale rozprawy były kilkakrotnie przekładane pod różnymi pretekstami. W trakcie postępowania ofiary - dziewczęta z zakładu wychowawczego ks. Daschbacha, uskarżyły się na groźby i ataki w mediach społecznościowych, jakie organizował były duchowny i jego zwolennicy - pisze Associated Press.

Daschbach cieszy się mocnym poparciem niektórych polityków z kręgów konserwatywnych, w tym byłego prezydenta Xanany Gusmao, który we wtorek przybył nawet do sądu. Sympatie te mają związek z zaangażowaniem b. księdza w walkę o niepodległość państwa.

Timor Wschodni - jeden z najbardziej katolickich krajów na świecie

Reklama

Timor Wschodni jest jednym z najbardziej katolickich krajów na świecie. 97 proc. członków 1,3-milionowego społeczeństwa Timoru Wschodniego to katolicy. Proces przeciwko Daschbachowi jest wydarzeniem bez precedensu w jego dziejach.

Wielu mieszkańców Timoru nie dało wiary świadectwu wykorzystywanych i prześladowanych przez księdza dziewcząt. W 2018 r. sam Daschbach przyznał jednak, że dopuszczał się przestępstw seksualnych i przemocy. Usunięto go wówczas ze stanu kapłańskiego.