Premier Mateusz Morawiecki skierował zaproszenie do przewodniczących klubów, kół parlamentarnych oraz szefów partii politycznych na wspólne spotkanie dotyczące dalszej walki z pandemią Covid-19. Spotkanie odbędzie się we wtorek w KPRM. "Wierzę, że będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie kolejnych najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków" - napisał szef rządu.

Reklama

Decyzję o reprezentacji Lewicy na spotkaniu u premiera podjęło w poniedziałek po południu prezydium klubu. Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, będą to pierwsza wiceprzewodnicząca klubu Marcelina Zawisza, która zasiada w sejmowej komisji zdrowia oraz wiceprzewodniczący Katarzyna Ueberhan i Tomasz Trela.

Tego będzie domagać się Lewica

Zawisza powiedziała, że przedstawiciele jej formacji będą się domagać na spotkaniu u premiera procedowania ustawy Lewicy dotyczącej obowiązku szczepień przeciw Covid-19 i wprowadzającej paszporty covidowe. - Postulat ten popierają pracodawcy, związki zawodowe oraz Rada Medyczna, której 13 z 17 członków ostatnio zrezygnowało, a także Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - podkreśliła posłanka.

Reklama

Spotkanie w KPRM poświęcone tematowi walki z pandemią Covid-19, ma się rozpocząć we wtorek o godz. 13:00. Według zaproszenia, podczas spotkania mają być dyskutowane "rozwiązania prawne i systemowe, które umożliwią wykorzystanie skutecznych narządzi zapobiegających rozwojowi pandemii w Polsce".

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Według autorów projektu, przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw Covid-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.