Prestiżowy konkurs URC jest organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society założone w 1998 roku na Uniwersytecie stanu Colorado. Celem stowarzyszenia jest wysłanie człowieka na Marsa - a w przyszłości jego dokłądne zbadanie. Pierwszym etapem ma być wysłanie robota badawczego - wybranego w konkuresie URC. Autorami polskiego prototypu są konstruktorzy ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.
"Zwycięzcy konkursu otrzymają wysokie honorarium, a stworzony przez nich robot zostanie przedstawiony w NASA jako potencjalny projekt łazika marsjańskiego. Coroczna rywalizacja odbywa się na pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej. Patronat nad tą edycją konkursu obejmie telewizja Discovery Channel, która zrealizuje materiał z przebiegu wydarzeń" - mówi DZIENNIKOWI Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska.
Polski robot AMPB 3.0 Skarabeusz będzie wyposażony m.in. w chwytak oraz dwie sprzężone ze sobą kamery pozwalające operatorowi widzieć trójwymiarowy obraz terenu. To będzie mocny atut polskiego pojazdu - bardzo ułatwi sterowanie i pokonywanie przeszkód.
Studenci ciekawie opracowali układ jezdny Skarabeusza. Pojazd porusza się podobnie jak wojskowe bojowe transportery kołowe - każde koło zawieszone jest osobno, aby w razie uszkodzenia mechanicznego jednego z zespołów zawieszenia robot dalej mógł się poruszać. Więcej informacji na www.marssociety.pl.