Zgodnie z nowymi zarządzeniami szefa rządu stopnie alarmowe będą obowiązywać do 31 maja, do godz. 23.59.

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP

MSWiA przypomniało, że stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Reklama

Stopień ma charakter prewencyjny. Wprowadzono go w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wzmożonym ruchem na polsko-ukraińskiej granicy. Od marca obowiązywał na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego, a w kwietniu objęto nim terytorium całego kraju.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został natomiast wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Tak wysoki stopień - trzeci z czterech - obowiązuje w kraju po raz pierwszy. Premier wprowadził go 21 lutego. Wcześniej, od połowy lutego, obowiązywał pierwszy stopień ALFA-CRP.

"Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - podkreśliło MSWiA. Premier wprowadza je na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

W przypadku stopnia BRAVO do zadań służb należy m.in. wzmożona kontrola dużych skupisk ludzi, obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów mogących stać się celem ataków terrorystycznych. Umundurowani funkcjonariusze i żołnierze zabezpieczający miejsca, które mogą stać się celem, mają z kolei obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Wśród zadań jest też wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Reklama

W stopniu alarmowym CHARLIE-CRP zadania obejmują zwłaszcza całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji. Należy też przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

"Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń" - wyjaśniło MSWiA.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia, jak zaznaczył resort, uzależnione jest nie tylko od działania służb, lecz także od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej oraz czujności obywateli. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112" - zaapelowało MSWiA.