Jak powiedział dyżurny nowotarskiej straży pożarnej, najwięcej szkód woda wyrządziła we wsiach Ratułów i Ciche w powiecie nowotarskim – tam zazwyczaj mały górski potok w ciągu 20 minut zmienił się w rwącą rzekę. Łącznie nowotarska straż odnotowała 36 interwencji - głównie były to działania związane z pompowanie wody z zalanych piwnic. Woda uszkodziła także nieduży fragment gminnej drogi we wsi Ciche.

Reklama

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

Dyżurny wojewódzkiej PSP poinformował, że do soboty wieczorem liczba interwencji w całej Małopolsce wzrosła do 100. Poza powiatem nowotarskim, 17 razy interweniowano w Suchej Beskidzkiej, 16 w Wadowicach, 13 w Zakopanem, 10 w Krakowie.

- Są to drobne zdarzenia, np. połamane gałęzie – powiedział dyżurny. Jak dodał, w powiecie nowotarskim liczba odnotowanych zdarzeń będzie rosła w związku z tym, że mieszkańcy na bieżąco przychodzą do strażaków pracujących w terenie i zgłaszają szkody.

Reklama

W Małopolsce do godz. 4 rano w niedzielę obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami z gradem – dla większości województwa jest to alert drugiego stopnia, a dla powiatów południowych: tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego, oraz południowo-zachodnich: wadowickiego i oświęcimskiego – trzeci najwyższy stopień.

Wielkopolska: 140 interwencji

Do sobotniego wieczora wielkopolscy strażacy interweniowali ponad 140 razy usuwając skutki burz przechodzących nad regionem. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne jak dotąd nie wpłynęły na dostawy energii elektrycznej w województwie.

Dyżurny wielkopolskiej PSP przekazał PAP po godz. 20:00, że najwięcej zdarzeń ratownicy odnotowali w rejonie Leszna, Poznania i Obornik. Dyżurny wskazał, że strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o zalanych wodą piwnicach i uszkodzonych przez wichury drzewach.

Reklama

Rzecznik prasowy spółki Enea Operator Mateusz Gościniak przekazał, że jak dotąd gwałtowne zjawiska atmosferyczne nie wpłynęły na dostawy prądu w regionie. - Na razie nie mamy problemów z siecią. Są drobne lokalne uszkodzenia, ale w tej chwili nie ma żadnych nadzwyczajnych sytuacji - powiedział.

Według prognoz IMGW od sobotniego popołudnia do niedzieli, do godziny :002 w nocy, na terenie północnej, centralnej i zachodniej Wielkopolski wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić również opady gradu. Z kolei na wschodzie i południu regionu gwałtownym zjawiskom atmosferycznym mogą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 40 mm, a lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru wiejącego z prędkością do 90 km/h. Burze w tych częściach województwa ustąpią do niedzieli, do godz. 4 nad ranem.

Szymon Bafia, Beata Kołodziej, Szymon Kiepel