Reklama

Proces cywilny, w którym Piotr A. pozwał archidiecezję poznańską, ruszył w piątek przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Jak powiedziała PAP pełnomocniczka Piotra A., mec. Anna Słowikowska, "roszczenie w zakresie wysokości zadośćuczynienia opiewa na kwotę miliona złotych".

Wniosek o prowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych

Mimo że Piotr A. wycofał wniosek o prowadzenie sprawy przy drzwiach zamkniętych, to taki wniosek złożył w piątek pełnomocnik strony pozwanej. Sąd przychylił się wniosku – nie podając uzasadnienia, o co prosili przedstawiciele mediów.

Reklama

W związku z decyzją sądu o prowadzeniu sprawy przy drzwiach zamkniętych, dziennikarze musieli opuścić salę.

Molestowanie Piotra A. przez proboszcza Jerzego P.

Sprawę Piotra A. opisała jakiś czas temu "Gazeta Wyborcza". Ówczesny proboszcz parafii w Wojnowicach Jerzy P. miał molestować Piotra A. w 1991 i 1992 roku, gdy ten miał 13 i 14 lat. To, co działo się w dzieciństwie, mężczyzna ujawnił dopiero po latach. W 2016 roku powiadomił o molestowaniu metropolitę poznańskiego i dokonał apostazji. Jerzy P. został wydalony ze stanu duchownego.

"4 stycznia 2021 roku Kościół potwierdził, że ks. Jerzy P. popełnił przestępstwo przeciwko szóstemu przykazaniu Bożemu z osobami nieletnimi. Abp Gądecki wydał dekret usuwający pedofila ze stanu duchownego (…) Ks. Jan Glapiak, delegat arcybiskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży, a dziś biskup pomocniczy w archidiecezji poznańskiej, napisał do Piotra: Jeszcze raz pragnę wyrazić nasze ubolewanie z powodu czynów, których dopuścił się nasz współbrat w kapłaństwie. Gdy Kościół potwierdził winę księdza, Piotr postanowił walczyć o zadośćuczynienie" – podała "GW".

Reklama

Odmowa wszczęcia śledztwa

Przypomniała też, że postępowanie w sprawie duchownego prowadziła Prokuratura w Nowym Tomyślu. Postępowanie zostało zakończone w grudniu 2017 roku postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa "z uwagi na przedawnienie karalności czynów zabronionych".

Poznańska kuria nie chce komentować sprawy ani rozpoczętego w piątek procesu.

Autorka: Anna Jowsa