Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce w dniach 21–22 lutego (wtorek–środa). We wtorek po południu w Warszawie, w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego, Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego. Zaplanowane jest też spotkanie Joe Bidena z prezydentem Andrzejem Dudą, a także - w środę - jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.

Reklama

USA mają pełną świadomość, że obrona wschodniej flanki NATO nie jest możliwa bez Polski - powiedział Antoni Macierewicz, pytany, czy z perspektywy USA Polska stała się gwarantem bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nie chodzi tu tylko o geopolityczne położenie Polski, ale także o potencjał - zarówno wojskowy, ludnościowy, gospodarczy, ale co istotne militarny - dodał były szef MON.

“To są kwestie kluczowe”

Według niego, w kontekście wojny na Ukrainie konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. - Wojna będzie trwała i struktura NATO, w tym flanki wschodniej, musi być wzmocniona trwale - podkreślił Macierewicz.

Dodał, że z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej konieczne jest jak najszybsze zakończenie budowy bazy antyrakietowej i wzmocnienie bezpieczeństwa nuklearnego. - Bardzo ważne jest rozważenie problemu włączenia Polski do (programu) Nuclear Sharing. To są kwestie kluczowe dlatego, że Rosja szantażuje zagrożeniem nuklearnym. To jest oczywiście szantaż, a nie rzeczywisty plan, ale ten szantaż się powtarza, więc przygotowanie w tej materii ze strony Polski jest niezbędne - powiedział polityk PiS.

“To element uznania idei Międzymorza”

Reklama

W jego ocenie, to że prezydent Biden w środę weźmie także udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki jest wyrazem "uznania i ustrukturalizowania (idei) Międzymorza". - To jest dla nas niesłychanie ważne, dlatego, że głównym celem strony rosyjskiej - poza zniszczeniem Ukrainy - jest zdominowanie Europy Środkowej - podkreślił.

Anna Nartowska, Monika Rutke