Wystąpimy oficjalnie z takim stanowiskiem. Nasze pytanie jest proste: czy Rosja ma prawo pozostawania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i czy ma w ogóle prawo do zasiadania w ONZ? Mamy przekonywującą i uargumentowaną odpowiedź: nie, nie ma - oświadczył minister. Kułeba ocenił także, że światowa dyplomacja przestaje traktować w kategoriach tabu kwestię przyszłości Rosji po jej porażce w wojnie z Ukrainą.

Reklama

Te sprawy nie są jeszcze omawiane na konferencjach prasowych i w publicznych oświadczeniach przywódców państw i rządów, ale na niższym szczeblu ludzie zadają już pytanie, jaka ma być Rosja, by nie zagrażała więcej pokojowi i bezpieczeństwu - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Eksperci: Nie da się wdrożyć procedur usunięcia Rosji

W połowie grudnia amerykański kongresmen z Partii Demokratycznej Steve Cohen i jego kolega z Partii Republikańskiej Joe Wilson przedstawili rezolucję, która wzywa prezydenta USA Joe Bidena do "ograniczenia przywilejów Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ", włącznie z dążeniem do wykluczenia tego państwa z tego gremium.

Reklama

Eksperci w zakresie prawa międzynarodowego wskazywali, że przedsięwzięcie Cohena i Wilsona ma charakter wyłącznie polityczny, ponieważ obecnie nie da się wdrożyć procedur, które mogłyby skutkować wykluczeniem Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. Aby tak się stało, musiałaby się na to zgodzić sama Rosja - jeden z pięciu stałych członków Rady, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji.