Jak przekazano, ofiarami sinic niemal każdego roku, szczególnie w sezonie wakacyjnym, padają kąpieliska na wybrzeżu Bałtyku. Czynnikami, które wpływają na ich zakwit, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Stan wody
Danych na temat stanu wody i bezpieczeństwa kąpieli w swoim serwisie dostarcza systematycznie Główny Inspektorat Sanitarny, który opracował specjalną mapę z listą kąpielisk, adresami oraz znacznikami, które pomagają dokładnie zapoznać się z niebezpiecznymi miejscami.
Z danych zamieszczonych w poniedziałek (stan na godz. 12.00)wynika, że woda w tych pomorskich kąpieliskach jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic: Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot Kamienny Potok - Koliba, Sopot 13-17, Sopot Park Północny, Sopot K-22, Sopot Łazienki Południowe I, Sopot Łazienki Południowe II, Sopot Kamienny Potok, Sopot 32A-33, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Piastowska Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.