Informacje te przekazał w piątek po południu Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Sanepid potwierdził, że spośród 36 osób narażonych na zatrucie pokarmowe, u 31 wystąpiły objawy chorobowe, 7 osób nadal jest w szpitalach, u czterech osób badania wykazały obecność bakterii Salmonella enteritidis.

Reklama

Sanepid prowadzi badania

Wszystkie osoby z narażenia oraz te, u których wystąpiły objawy chorobowe objęte są badaniami w celu ewentualnego wykrycia lub potwierdzenia czynnika etiologicznego, tj. bakterii z grupy Salmonella – przekazał dyrektor Ślączka.

Wśród osób z potwierdzoną salmonellą jest jeden z pracowników restauracji, który zjadł kanapkę BennEgg z boczkiem. Nie manifestuje objawów chorobowych – dodał szef powiatowej stacji sanepidu. Do badań laboratoryjnych sanepid pobrał próbki jajek używanych do produkcji posiłków wydawanych w dniach od soboty 27 maja do środy 31 maja oraz pozostałe partie surowców i półproduktów takich, jak łosoś wędzony, czy sos holenderski.

"To pierwsze w tym roku zbiorowe zatrucie pokarmowe"

Sanepid ma mieć komplet badań w poniedziałek po południu. Pierwsze informacje o zbiorowym zatruciu w restauracji przy Placu Wolności sanepid przekazał w czwartek. Wtedy poinformował, że na zatrucie salmonellą mogło być narażonych 18 osób, które w ostatnich dniach jadły w restauracji kanapki z jajkiem po benedyktyńsku.

To pierwsze w tym roku zbiorowe zatrucie pokarmowe wywołane bakterią Salmonella w zakładzie gastronomicznych na terenie nadzorowanym przez powiatową stację sanepidu w Rzeszowie.

Autorka: Agnieszka Lipska