Podatek samorządowy, który ustawowo nazywany jest opłatą za posiadanie psa, musi uiścić każdy posiadacz czworonoga mieszkający w gminie, która na swoich mieszkańców taki obowiązek nakłada. Wpływy z niego zasilają budżet gminy, a organem podatkowym właściwym w sprawach tej daniny jest wójt, burmistrz, bądź prezydent miasta.

Reklama

Czy podatek za psa jest obowiązkowy?

Opłata zwyczajowo nazywana podatkiem za psa jest obowiązkowa, jeśli dany samorząd zadecyduje o jej wprowadzeniu. Gmina może ją pobierać, ale nie musi, dlatego posiadacz czworonoga powinien sprawdzić, czy w miejscowości, w której mieszka taki podatek obwiązuje. Informacji na ten temat najlepiej szukać w Biuletynie Informacji Publicznej konkretnej gminy. Co istotne, podatek za psa musi zapłacić posiadacz czworonoga, a nie jego właściciel, ponieważ w wielu przypadkach udowodnienie prawa własności psa jest trudne, czy wręcz niemożliwe.

Podatek od posiadania psa. Najpierw rejestracja w urzędzie

Reklama

Jeżeli samorząd pobiera podatek od posiadania czworonoga, to obowiązkowa jest rejestracja psa w urzędzie gminy. Zazwyczaj można jej dokonać drogą tradycyjną, składając zgłoszenie w wersji papierowej, bądź elektronicznie. Rejestracja czworonoga jest bezpłatna, jednak posiadacz psa ma obowiązek zgłosić swojego pupila do dwóch miesięcy od jego nabycia lub narodzenia. W przypadku kiedy gmina nie pobiera takiego podatku, rejestracja nie jest obowiązkowa, wyjątek stanowią jednak psy ras uznawanych za agresywne.

Ile wynosi podatek od psa w 2023 roku?

Opłatę za posiadanie psa uiszcza się raz w roku, a o jej wysokości decyduje samorząd, mając na uwadze określoną corocznie przez Ministra Finansów stawkę maksymalną tego podatku. W 2023 r. górna granica opłaty za psa została ustalona na poziomie 150,93 zł i jest ona wyższa o ponad 15 zł od kwoty zeszłorocznej.

Gdzie i kiedy płaci się podatek od posiadania psa?

Opłatę za posiadanie czworonoga można zazwyczaj uiścić w kasie danej gminy, przelewem na konto organu, bądź u osoby wyznaczonej przez samorząd, czyli inkasenta. O dokładnym terminie zapłaty podatku decyduje rada gminy w wydanej przez siebie uchwale. Informację na ten temat powinny znajdować się na stronie internetowej danego samorządu.

Kto jest zwolniony od podatku od psa?

Nie wszyscy posiadacze psów są jednak zobowiązani do uiszczania tej opłaty. Od podatku zwolnione są m.in.:

  • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby posiadające orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, u których pies pełni rolę czworonoga asystującego,
  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe (z tytułu posiadania jednego psa), podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • czy członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.