Święta i długie weekendy 2024. W jakie dni wypadają?
Zacznijmy od pierwszego kwartału 2024 roku. Tak wygląda lista dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy.
- Nowy Rok, 1 stycznia - to poniedziałek. Zatem licząc z poprzedzającą go sobotą i niedzielą, mamy już pierwszy, zaledwie 3-dniowy przedłożony weekend.
- Święto Trzech Króli, 6 stycznia - to sobota. Niestety, aby połączyć je z noworocznym weekendem trzeba byłoby wziąć aż 4 dni wolne. Ale warto dodać, że jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę, pracownik może go odebrać w inny dzień.
- Wielkanoc w przyszłym roku przypada wcześnie - 31 marca i 1 kwietnia, to jak zawsze niedziela i poniedziałek
Majówka i Boże Ciało 2024
Następną okazją do przedłużenia weekendu jest majówka.
- Święto Pracy, 1 maja - to środa, Święto Konstytucji Trzeciego Maja, 3 maja - to piątek. W tym przypadku biorąc jeden dzień wolny w czwartek 2 maja, możemy mieć aż 5-dniowy weekend.
- Zielone Świątki przypadają tym razem 19 maja, jak zawsze w niedzielę
- Boże Ciało, wypada wyjątkowo wcześnie - 30 maja, jak zwykle w czwartek. Biorąc wolny piątek 31 maja przedłużamy weekend do 4 dni.
Druga połowa roku 2024. Kiedy najlepiej wziąć wolne?
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia - to również czwartek. Biorąc urlop w piątek 16 sierpnia możemy mieć 4 dni wolnego.
- Wszystkich Świętych, 1 listopada to piątek. Wraz z sobotą i niedzielą daje łącznie 3-dni wolnego, bez konieczności wzięcia urlopu.
- Święto Niepodległości, 11 listopada to z kolei poniedziałek. To oznacza kolejny 3-dniowy weekend, bez pobierania dodatkowych dni wolnych.
- Święta Bożego Narodzenia, 25 i 26 grudnia wypadają w środę i czwartek. Dokładając do tego jednodniowy urlop w piątek 27 grudnia, mamy aż 5 dni wolnego.
Rok 2024 będzie dłuższy
Co ciekawe przyszły rok będzie dłuższy o 1 dzień niż przez ostatnie 3 lata. Rok 2024 jest przestępny, będzie trwał 366 dni, a więc luty będzie miał tym razem 29 dni. Czeka nas 251 dni pracujących i 115 dni wolnych.