Z uwagi na duże zanieczyszczenie powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym – w Polsce obowiązują zakazy i ograniczenia związane z eksploatacją kominków i pieców. Wynikają one z uchwał antysmogowych oraz programów ochrony powietrza i nierzadko różnią się w zależności od województwa. Jakie przepisy dotyczące palenia w piecach i kominkach obowiązują w 2023 roku?

Reklama

Zakaz palenia w kominkach – kogo obowiązuje?

Całkowity zakaz palenia w kominkach w 2023 roku obowiązuje w większości województw głównie w sezonie grzewczym w dni smogowe, czyli takie, gdy poziom zanieczyszczenia pyłem przekracza dopuszczalne 50 μg/m3. Zakaz palenia w kominkach nie dotyczy jednak osób, dla których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania lub jeśli doszło w domu do awarii prądu.

Zakaz palenia w piecach – wiele zależy od województwa

Przepisy dotyczące palenia w piecach i kominkach różnią się w zależności od województwa. Dla przykładu, w województwie mazowieckim obowiązuje zakaz palenia w kominkach w dni smogowe, a od 1 października 2023 roku w Warszawie obowiązuje zakaz palenia w kominkach węglem. Do końca 2022 roku należało zaś wymienić kominki na takie, które spełniają normy Ekoprojektu.

W województwie śląskim obowiązuje z kolei zakaz palenia w kominkach niesezonowanego drewna, węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. Zakaz używania starych kominków, które nie spełniają norm dyrektywy unijnej w ramach tzw. ekoprojektów od 1 stycznia 2023 roku dotyczy całego Podkarpacia, Śląska i Mazowsza.

Zakaz palenia w kominkach przez 250 dni w roku

Reklama

W wielu polskich miastach zakaz palenia w kominku obowiązuje od 25 kwietnia do końca roku, czyli przez 250 dni w roku. Tak jest w dużej części Mazowsza, a także w powiecie legionowskim, otwockim czy wołomińskim oraz w Siedlcach i powiecie siedleckim. Zakaz dotyczy budynków, w którym kominek nie jest głównym źródłem ciepła w domu.

Czym można palić w piecu?

Czym można palić w piecu w 2023 roku? Bez narażenia się na mandat w piecu można palić przede wszystkim dobrej jakości grubym węglem kamiennym, a także drewnem nieimpregnowanym, lekkim olejem opałowym, gazem ziemnym, brykietami ze słomy oraz tzw. biopaliwem, czyli np. zbożem lub łupinami orzechów.

Jakie są kary za palenie w kominku?

Osoby, które zlekceważą przepisy muszą liczyć się z karą mandatu. Kara za palenie w piecu lub kominku pomimo zakazu wynosi od kilkuset złotych do 5 tysięcy złotych.