W niedzielę w całym kraju będzie chłodno, możliwe są również przelotne opady deszczu. Najwięcej – ok. 10 litrów wody na metr kwadratowy - może spaść nad morzem, tam również niewykluczone są słabe burze i towarzyszące im opady krupy śnieżnej.

Reklama

Temperatury będą wyrównane na obszarze całego kraju, termometry pokażą od 9 do 12 stopni Celsjusza.

Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, w porywach do 55 km/h. Nad morzem podmuchy będą mocniejsze – do 80 km/h.

Z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże oraz możliwe przelotne opady deszczu zwłaszcza na północy kraju. Synoptycy prognozują, że spadnie ok. 15 litrów wody na metr kwadratowy.

Temperatury minimalne na przeważającym obszarze kraju od 2 do 5 stopni Celsjusza, a nad morzem wyniosą ok. 10 stopni.

Reklama

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty. Najsilniejszy nad morzem, tam powieje z prędkością ok. 65 km/h z zachodu i północnego zachodu.

Z każdym dniem następnego tygodnia ma być chłodniej. Gdzieniegdzie temperatura może spaść poniżej zera.

Czym jest Krupa śnieżna?

Krupa śnieżna to opad atmosferyczny w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy zazwyczaj od 2 do 5 mm. Krupa śnieżna jest porowata lub ma porowate jądro i lodową otoczkę. Ziarenka krupy nie są tak białe jak śnieg. A podczas uderzania o powierzchnię odbijają się od niej 12.

Krupa śnieżna jest częstym zjawiskiem w okresach przejściowych pór roku, a także w lecie w wyniku konwekcji pojawiają się różnego rodzaju opady. Mogą to być zarówno opady krupy śnieżnej, jak również gradu. Oba rodzaje opadów są do siebie bardzo podobne.

autorka: Agnieszka Lipska