Ramadan. Czym jest?

Trwa najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym, czyli ramadan. W 2024 roku rozpoczął się 10 marca. W tym czasie wyznawcy islamu przeżywają czas zadumy i pobożności, upamiętniając objawienie Koranu prorokowi Mahometowi.

Ramadan jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy salat, jałmużny i pielgrzymki do Mekki.

Reklama

W trakcie ramadanu muzułmanie poświęcają więcej czasu modlitwie i najbliższym.

Ramadan. Kiedy się go obchodzi?

Ramadan jest świętem ruchomym – wypada w różne dni w zależności od roku. Wszystko zależy od muzułmańskiego kalendarza księżycowego. W 2024 roku ramadan przypada mniej więcej między 11 marca a 9 kwietnia.

Dokładny dzień rozpoczęcia postu ogłaszany jest wraz z pojawieniem się półksiężyca w dziewiątym miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego. Ramadan trwa ok. 30 dni. Kończy go pojawienie się kolejnego półksiężyca, które rozpoczyna Eid Al Fitr – radosne zakończenie ramadanu.

"Ramadan jest dziewiątym miesiącem roku w kalendarzu muzułmańskim. Nazwa jego oznacza 'palący' – to ślad, że niegdyś odnosił się do miesiąca letniego. Z chwilą rozpoczęcia ery muzułmańskiej wprowadzono kalendarz księżycowy. Ramadan zaczął się przesuwać co roku o jedenaście dni, gdyż o tyle rok księżycowy jest krótszy od słonecznego. W ten sposób ramadan wędruje powoli wstecz przez wszystkie pory roku, sprawiedliwie rozdzielając związane z nim wyrzeczenia wśród muzułmanów zamieszkujących różne strefy geograficzne. Ramadan bowiem jest miesiącem wielkiego postu w islamie" - wyjaśnił mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Posiłki podczas ramadanu

Reklama

W trakcie ramadanu tempo życia społeczności muzułmańskiej zwalnia. Uważa się, że to czas na refleksje i odnowę. Nierozerwalnymi elementami ramadanu są: post od wschodu do zachodu słońca, modlitwy oraz akty miłosierdzia (np. dobroczynność).

"Post jest sposobem przerywania rutyny zaspakajania potrzeb codziennych oraz ćwiczenia ciała i ducha. Chodzi tu o umocnienie dyscypliny wewnętrznej i siły moralnej. Przestrzegania postu nie można praktycznie skontrolować, stanowi on lekcję najszczerszego bezinteresownego poświęcenia dla zyskania łaski Boga, który jako jedyny wie, czy wierny zachowuje post, czy też nie" - dodał mufti Miśkiewicz.

W trakcie ramadanu wyznawcy islamu mają obowiązek przestrzegać postu od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie nie mogą spożywać żadnych pokarmów oraz pić napojów. Zwolnione z postu są osoby chore, kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki, podróżujący i starsi. Jeżeli muzułmanin opuści jakiś dzień postu, musi go odrobić w inny dzień roku.

Gdy słońce zachodzi, następuje okazja do zjedzenia posiłki. Można wówczas spotkać się w gronie rodziny i przyjaciół i zjeść iftar (posiłek po zachodzie słońca po wieczornej modlitwie). Iftar najczęściej składa się z dań na bazie ryżu oraz grillowanych mięs.

Suhoor to z kolei posiłek, który można spożyć przed wschodem słońca (ok. godz. 4 rano przed pierwszą modlitwą dnia). Jego podstawowymi elementami są m.in. owoce, płatki zbożowe, jogurty czy desery.

Koran podaje, że Mahomet przerywał swój post, jedząc daktyle i pijąc wodę. Dlatego muzułmanie, idąc za przykładem proroka, również spożywają te owoce i piją ten napój zarówno w suhur, jak i w iftar.

Zakończenie ramadanu

Ramadan kończy święto Eid Al Fitr, które trwa od 4 do 5 dni. To święto dziękczynienia, podczas którego muzułmanie odwiedzają się nawzajem, składając sobie życzenia i wręczając prezenty.

Święto Przerwania Postu to czas modlitwy, radości i pojednania, dziękowanie, przebaczenie grzechów i dzień społecznej solidarności. W tym okresie odbywają się uczty i huczne imprezy.