Plecak ewakuacyjny w sytuacji kryzysowej może uratować nie tylko nasze zdrowie, ale także życie. Na stronie alert.rcb.gov.pl eksperci udzielają wskazówek dotyczących przygotowania się do tego typu sytuacji. Jednym z głównych elementów planu jest skompletowanie dla siebie i dla całej rodziny plecaków ewakuacyjnych.
Plecak ewakuacyjny. Czym jest?
Plecak ewakuacyjny to po prostu plecak lub torba, którą zabieramy ze sobą w sytuacji zagrożenia. Zalecenia RCB wskazują, że każdy domownik powinien mieć swój własny plecak ewakuacyjny, a najlepiej kilka takich zestawów, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach, takich jak dom, miejsce pracy czy też w samochodzie. Co ważne - każdy z domowników powinien dokładnie wiedzieć, gdzie znajdują się plecaki ewakuacyjne.
Co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym?
Plecak ewakuacyjny powinien zawierać:
- radio na baterie + baterie
- latarkę + baterie
- najpotrzebniejsze dokumenty
- zapalniczkę/zapałki
- maski oddechowe/ochronne
- mapę z lokalnymi drogami, kompas, busolę, GPS
- otwieracz do puszek
- posiłki na 2 dni
- nóż, ołówek i notes
- komplet sztućców
- kurtkę przeciwdeszczową
- apteczkę
- śpiwór
- worki na śmieci
- ubranie na zmianę
- mydło, żel do dezynfekcji
- kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne
- gotówkę w niewielkich nominałach
- butelkę filtrującą z nowym filtrem
- gumy, sznurki, opaskę zaciskową.
Do plecaka powinna być także dołączona kartka z nazwiskiem i adresem.
Plecak ewakuacyjny to nie wszystko
Istotne jest, aby rozmawiać z członkami rodziny o możliwych zagrożeniach oraz opracować plan działania na wypadek ich wystąpienia. Ważne jest, aby można było swobodnie dyskutować o potencjalnych sytuacjach kryzysowych i ustalić konkretne kroki, jakie należy podjąć. Każdy powinien wiedzieć, jak się skontaktować i gdzie się spotkać w przypadku różnych zdarzeń.
Bezpieczne schronienie
Ważna jest także identyfikacja miejsc, które mogą być bezpiecznym schronieniem. Warto rozważyć najlepsze miejsca do schronienia się w przypadku często odwiedzanych lokalizacji, takich jak miejsce pracy, szkoła czy dom. Oprócz tego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło poradniki dotyczące pięciu głównych rodzajów zagrożeń: biologicznych, chemicznych, jądrowych, radiacyjnych oraz zagrożeń eksplozją. W tych materiałach wyjaśnione są cechy charakterystyczne dla każdego z tych zagrożeń, ich klasyfikacja oraz zalecane działania do podjęcia w przypadku ich wystąpienia.